“Yeni Selloff Olabilir” Usta Analistler, Altın İçin Bunları Bekliyor!

Art arda iki olumsuz çeyrek GSYİH açıklamasına rağmen, güçlü istihdam raporu, ABD ekonomisinin hala genişlediğini kanıtladı. TD Securities’e göre bu durum, altın rallisinin risk altında olabileceği anlamına geliyor.

“Piyasadaki bol miktarda para, enflasyonist baskı olduğunu gösteriyor”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD ekonomisi Temmuz ayında 528.000 iş ekledi. Buna tepki olarak, altın Cuma günü %1 değer kaybetti. Ekonomist beklentilerini Temmuz raporu için ek 250.000 iş yönündeydi. Ancak, gelen veri iki katından fazla artırışı işaret etti. Bununla birlikte Pazartesi günü altın, 1.790 doların üzerine çıkarak toparlanma kaydetti.

TD Securities’in emtia stratejisi başkanı Bart Melek, piyasaların Federal Rezerv ekseninde agresif sıkılaştırma döngüsünden fiyatlamak için erken olduğu yönündeki hissiyatında bir değişim olduğunu kaydediyor. Melek, Cuma günkü satışların da bundan kaynaklandığını söylüyor. Melek Cuma günü yaptığı açıklamada, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Maaş bordrolarındaki 528 bin artış, sadece %3,5’e düşen işsizlik ve ücretlerdeki %5,2’lik büyük artış, art arda iki olumsuz GSYİH verisine rağmen ABD ekonomisinin genişlediğini gösteriyor. Bu, hizmet sektörünün sağlamlığını bir işareti. Ayrıca, ABD’li tüketicinin çek hesaplarında ve para piyasası fonlarında normalden daha fazla nakit bulundurduğu anlamına geliyor. Bunlar göz önüne alındığında, yaklaşık üç trilyon dolar civarında sistemde para var. Bu bol miktardaki para enflasyonist baskı olduğunu gösteriyor.

Altın yatırımcıları odağında ABD TÜFE verileri var

Bu hafta dikkatler ABD Temmuz ayı enflasyon raporunda olacak. Ekonomistler, Haziran’da %9,1’e yükselen yıllık enflasyon hızının %8,7’ye geleceğini tahmin ediyor. Melek’e göre enflasyon inatla yüksek olmaya devam edecek. Bu kapsamda izlenecek metrik gıda ve enerji sektörlerini hariç tutan çekirdek enflasyon sayısı olacak. Analist, şu açıklamayı yapıyor:

Çekirdek TÜFE’nin, düşük enerji fiyatları manşet seviyeyi aşağı çekerken bile artmaya devam etmesi mümkün. Gelecek hafta ABD Temmuz TÜFE verileri, özellikle çekirdek TÜFE, izlenecek veri olacak. Çünkü, bu veri sistemdeki herhangi bir inatçı enflasyon baskısına ilişkin ipucunun erken pivot argümanını çürütmeye yardımcı olacak.

“Altın rallisinin tersine dönme ihtimali yüksek”

Bu arada, ekonomistlerin konsensüs tahmini, yıllık çekirdek enflasyon rakamının Haziran ayında %5,9’dan sonra %6,1’e çıkması yönünde. Bart Melek’e göre bu durum, altın fiyatlarını 1.700 doların altından yaklaşık 1.800 dolara çıkaran hareketin önemli bir şekilde tersine çevrilmesi anlamına gelebilir. Ayrıca Melek, değerli metale alımlarının azaldığını belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu yorumu yapıyor:

Son ralli, altını Temmuz’un en düşük seviyesi olan 1.681 dolardan 1.795 dolara yakın bir yüksek seviyeye taşıdı. Bu durumun, para yöneticilerinin yakın zamanda edinilen long riskleri azaltmasıyla büyük ölçüde tersine çevrilme olasılığı yüksek. Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamaların ve beklenenden daha güçlü verilerin birleşimi, önümüzdeki günlerde ve haftalarda ek satışları tetikleyebilecek olası katalizörler.

Fed’in şahin konuşmacıları, faiz artırımlarından dönme fikrine karşı

Geçen haftanın şahin Fed konuşmacıları, Fed’in faiz artırımlarından dönmesi fikrine karşı çıktılar. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed’in enflasyonun düştüğünü görene kadar aşırı oranlı faiz artırımlarına devam edeceğini söyledi. Evans, “Gerçekten işlerin gelişmediğini düşünüyorsanız 50 baz puan makul bir değerlendirme. Ancak 75 de iyi olabilir. Daha fazlasının isteneceğinden şüpheliyim,” dedi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyonun hala bir sorun olduğunu belirtti. Daily, LinkedIn’e verdiği bir röportajda, Fed’in fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmadan önce ‘gitmesi gereken uzun bir yol’ olduğunu söyledi. Daily, “Hâlâ kararlıyız ve tamamen bir aradayız” açıklamasını yaptı. St. Louis Federal Rezerv Başkanı James Bullard ayrıca, “burada kısıtlayıcı para politikasına ulaşmak için hala gitmemiz gereken bazı yollar var” dedi.

Bunun üzerine, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Fed’in enflasyonu kontrol altına almanın bedelini ödemeye hazır olduğunu itiraf etti. Bu bağlamda Barkin, “Enflasyonu kontrol altına almanın bir yolu var. Ancak bu süreçte bir durgunluk olması mümkün. Eğer biri bunu yaparsa, bunu perspektif içinde tutmamız gerekiyor. Kimse iş döngüsünü iptal etmedi” yorumunu yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*