Van Gölü çekildi, tarım alanları gün yüzüne çıktı: ‘Kuraklık bizi huzursuz etmeye başladı’

Türkiye’nin en büyük gölü olan 3 bin 712 kilometrekarelik Van Gölü’nde, kuraklık nedeniyle çekilme sürerken, daha evvel göl suları altında olan birçok alan da gün yüzüne çıktı.

En bariz çekilme ise su derinliğinin başka kıyılara oranla daha az olduğu Erciş’te gözlendi. 1841 yılında gölün yükselmesiyle bir kısmı su altında kalan Urartular periyoduna ilişkin Erciş Kalesi 8 yıl evvel karaya çıktı. Tekrar son yıllarda çekilmeyle kalenin etrafında su altında olan topraklar de gün yüzüne çıktı.

Çelebibağı Mahallesi’nde yaşayan 4 çocuk babası Emin Çakmak, son 10 yılda Van Gölü’nün yaklaşık 5 kilometre kıyıdan çekildiğini, bu nedenle kendisine ilişkin tapulu 50 bin metrekarelik arazinin artık karaya çıktığını belirtti. Çakmak, “Ailemi çiftçilik yaparak geçindiriyorum. Kuraklıkla birlikte Van Gölü yaklaşık 5 kilometre çekildi. Ben de 3 yıldır daha evvel göl suları altında olan bölgede ot biçimi yapıyorum” dedi.

Çelebibağı Mahalle Muhtarı Seyithan As ise kuraklığın tüm bölgeyi etkilediğini söyleyip, suların çekilmesiyle ortaya çıkan kaleye evvelce insanların tekneyle gidip geldiklerini belirterek, “Bizim çocukluğumuzda konutumuzun bahçesine kadar uzanan Van Gölü’ne girer yıkanırdık. 25 yıl öncesine kadar göl konutumuzun kenarındaydı. Bu vakit dilimi içinde göl suları yaklaşık 5 kilometre çekildi. Kaleye beşerler tekneyle gidip gelirlerdi. Kuraklık maalesef bizleri huzursuz etmeye başladı. Hepimiz global kuraklıktan etkilenmeye başladık” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*