Türkiye’den Almanya’ya gidecek havalimanı personellerine özel müsaade

Federal iş ve personel bulma kurumu Federal Çalışma Ajansı (BA) Almanya’da havalimanlarında yaşanan işçi sorununun giderilmesi için Türkiye’den emekçi getirilmesine yeşil ışık yaktı. The Pioneer’e konuşan Çalışma Ajansı’ndan bir sözcü, ajansın Türkiye’den havalimanı çalışanı getirilmesine özel müsaade verdiğini doğruladı. Süreksiz olacak bu özel düzenleme en geç 6 Kasım’da sona erecek.

DW’nin aktardığı habere nazaran; bu onayla bir arada Türkiye’deki Alman diplomatik temsilcilikleri Almanya‘daki havalimanlarında çalışmak için yapılan her müracaat için Federal Çalışma Ajansı’ndan onay almak zorunda kalmayacak.

Federal Çalışma Ajansı Sözcüsü’nün verdiği bilgiye nazaran kelam konusu özel müsaade yolcu ya da bavul taşıma hizmeti yapanlar, şoförler ve check-in görevlilerini kapsayacak. Sözcü özel müsaadenin yalnızca Türkiye’den gelecek havalimanı görevlilerine uygulanacağını, öbür ülkelerden müracaatların kabul edilmeyeceğini belirtti. Vize süreçlerinin iki-üç hafta içinde tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.

HALİHAZIRDA 7 BİN 200 UZMAN İŞÇİ EKSİK

Federal Çalışma Ajansı’na nazaran Türkiye‘den Almanya’ya gelecek işçinin saatlik fiyatı en az 14 Euro 25 Cent olacak. Çalışanlara resmi tatiller, pazar günleri ya da geceleri çalıştıklarında mesai ya da tatil günü ek ödemesi yapılacak. Patron ayrıyeten çalışanlara barınma hizmeti sunmakla da yükümlü.

Alman hükümeti geçen hafta havalimanlarında işçi probleminin çözülmesi için yurt dışından eleman getirilmesinin kolaylaştırılacağını açıklamıştı. Alman İktisat Enstitüsü’nün (Ifo) yaptığı bir araştırmaya nazaran havalimanlarında halihazırda 7 bin 200 uzman işçi eksik.

Havalimanlarındaki işçi derdi nedeniyle son haftalarda birçok uçuş iptal edilmiş ve tatil döneminin başlamasıyla havalimanlarında kaos yaşanmıştı. Bilhassa güvenlik işçisinin yetersiz olması sebebiyle yolcuların denetimden geçirilmesi 4,5 saati bulmuştu. Havacılık dalından birlikler bunun üzerine Türkiye’den emekçi getirilmesi için hükümete bir teklif sunmuş ve yasal pürüzlerin kaldırılması daveti yapmıştı. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*