Toplumsal konut projesi açıklandı, birinci yorum geldi: Uygun bir fırsat güç gelir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi” olarak nitelendirilen “İlk Konutum, Birinci İş Yerim” projesinin Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen tarifin merasiminde açıklamalarda bulundu.

Projeye ait ayrıntılar veren Erdoğan, birinci etapta 2 yıl içerisinde 250 bin konut ile altyapısı hazır 100 bin yerin ve 10 bin iş yerinin teslim edilmesinin hedeflendiğini belirterek, 2+1 konutta taksitlerin 2 bin 280 liradan, 3+1’lerin ise 3 bin 187 liradan başlayacağını söyledi.

Erdoğan, 2023-2028 periyodundaki gayenin ise 500 bin toplumsal konut, 250 bin konut hedefli arsa ve 50 bin iş yerini vatandaşlarla buluşturmak olduğunu bildirdi.

Aylık ödemelerin müstakil emlakta 1.604 TL’den paylı yerlerde 937 TL’den, iş yerlerinde ise 1.604 TL’den başlanacağı açıklandı.

Söz konusu toplumsal konut atılımının bilhassa dar gelirliler için çok değerli olduğunu belirten dal temsilcileri, bu kampanya sayesinde satılık konut fiyatlarında yaşanan artışın frenlenebileceğini, inşaatın 250 alt kesimle birlikte canlanacağını ve iktisada önemli hareketlilik kazandırılacağını belirtiyor.

ASKON LİDERİ AYDIN: FIRSATI KAÇIRMAYIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Cumhuriyet tarihinin en büyük projesinde yer alan 10 bin iş yeriyle ilgili küçük ve orta ölçekli sanayicilere seslenen Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Lideri Orhan Aydın, “Bu tarihi fırsatı kaçırmayın” dedi.

ASKON  Genel Lideri Aydın mevzuya ait şunları söz etti:

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi ile birlikte büyük bir fırsat küçük ve orta ölçekli sanayicilerimizin ayağına kadar gelmiş durumda. Altyapısı tamamlanmış bir sitede faaliyet göstermenin ehemmiyetini tüm endüstriciler çok güzel bilir. 28 vilayette başlatılacak olan ve 10 bin iş yerini kapsayacak bu çalışma büyük bir velinimet. Açıklanan kaideleri taşıyan tüm sanayicilerimiz hiç durmasınlar bu tarihi fırsatı kaçırmasınlar. Yarınların daha yeterli kurallarında çalışır bir ortam aranıyorsa bundan daha uygun bir fırsat güç gelir. İki yüz alt kesimi barındıran inşaat bölümüne iki trilyona yakın bir hareketlilik kazandıracak olan bu devasa proje ve bu tarihi fırsatı sanayicilerimize sağladığı için Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a iş dünyası ismine teşekkürlerimi sunuyor, küçük ve orta ölçekli firmalarımızı tekrardan bu tarihi fırsatı kaçırmamaları noktasında uyarıyorum. Tüm milletimize güzel olsun.

“FİYATLARDAKİ BASKIYI AZALTACAK”

MasterTürk Kümesi Lideri Gökhan Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başlatılan tarihi konut kampanyasında fiyatların ve ödeme seçeneklerinin alım gücü düşmüş kesim için kıymetli olduğunu söyledi.

Taş, 2 yılda 250 bin, 5 senede ise 500 bin konutun üretiminin hedeflendiğini kaydederek, “Bu, mesken sahipliği oranına olumlu tesir eder. Hakikaten son 15 yılda yüzde 67-68’lerden yüzde 57’lere kadar geriledi mesken sahipliği oranı. Her kesitten birinci meskenini alana vergisel ve kredisel teşvikler sunulması başlatılan kampanyayı daha geniş kısımlara yayabilir ve tesirini de genişletebilir.” diye konuştu.

Kampanyanın konut üretiminde yaşanan önemli düşüşün ivme kazanmasına yardımcı olacağını lisana getiren Taş, “Üretimin artması fiyatlardaki baskıyı azaltacaktır.” tabirini kullandı.

“İLK ETAPTA ASGARÎ 1,5 MİLYON KİŞİYİ ETKİLEYECEK”

Helmann İdare Konseyi Lideri Selman Özgün de birinci etapta 250 bin konutun ve 100 bin yerin 2 yılda vatandaşla buluşturulmasının hedeflendiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İlk etapta en az 1,5 milyon kişiyi direkt etkileyecek bir kampanya açıklandı. Bu kadar vatandaşı etkileyecek bir atağın son devirde süratle artan fiyatlara tesir yapmaması imkansız. Bilhassa arzın yüksek olduğu yerlerde bu kampanya sayesinde konut fiyatlarında yaşanan artışların durabileceğini düşünüyoruz. Dar gelirli vatandaşlarımızın konut sahibi olması açısından çok değerli bir proje. Fırsatçılığa müsaade verilmeyeceğinin açıklanması da kıymetli.”

“TAKSİTLER YERİNE NAZARAN KİRA ÖDEMELERİNDEN DAHA DÜŞÜK”

Selman Özgün, 5 yılda hayata geçirilecek 500 bin toplumsal konut ve 50 bin iş yeri ile arz edilecek 250 bin yerin ekonomik canlılığa sunacağı katkıya işaret ederek, “İnşaatın etkilediği yan bölüm sayısı 250’yi buluyor. Müşavirlikten demire, betondan mobilyaya kadar uzanan bu dalların istihdamı ise 6 milyonu aşıyor. Toplamda 500 bin konut inşası demek 250 alt kesimin de canlanması manasına geliyor. Kampanyayı her açıdan değerli buluyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kampanya için belirlenen sayıların yerine nazaran maliyetlerin altında kalabildiğine dikkati çeken Özgün, “İhtiyaç sahipleri için her şey düşünülmüş bir proje. Yerine nazaran kira meblağlarından daha düşük ödemelerle mesken sahibi olma fırsatı sunuluyor.” diye konuştu.

“SONUÇLARINI EN KISA MÜDDETTE GÖRECEĞİZ”

Özyurtlar Holding İdare Şurası Lideri Tamer Özyurt ise kesimin canlı kalması için bu kampanyaların kıymetinden bahsederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Konut satış sayılarının istenilen düzeye ulaşması için konut üreticileri de konut almak isteyen kesim de kampanya ve teşviklerle desteklenmeli. Bunu her vakit lisana getiriyoruz. Biz şirket olarak da ulaşılabilir projeler üreterek, mümkün olan en kolay ödeme formlarını oluşturuyoruz. Artık bu açıklanan projeyle, bu talep ve dileklerimiz cevap bulmuş oldu. Bu kadar büyük bir toplu konut projesi bugüne kadar yapılmamıştı. Olumlu bir hareket oldu, sonuçlarını da en kısa müddette göreceğiz.”

“DAR VE ORTA GELİRLİLERİN KONUT SAHİBİ OLMASININ YOLU AÇILDI”

Akkuş Group Gayrimenkul İdare Heyeti Lideri Abdülkadir Akkuş da barınma gereksiniminin bu kadar ağır olduğu periyotta bu türlü bir kampanyanın hayata geçirilmesinin değerinden bahsetti.

“Dar ve bilhassa de orta gelirli vatandaşın konut sahibi olmasının yolu açıldı.” diyen Akkuş, konuta ulaşamayan bireylerin ulaşabilir hale geleceğini vurguladı.

Akkuş, “Proje, yalnızca konut değil arsa temini ve atıl olan 50 bin ofisin konuta dönüştürülmesini de kapsıyor. Hepsini bir ortada değerlendirdiğimizde orta bölümün önemli yarar sağlayacağını söyleyebiliriz.” dedi.

“FİYATLARIN GERİLEMESİNİ SAĞLAYACAK”

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır ise düşük gelirlileri zorlamayacak bir hududa çekilmesinin son derece memnuniyet verici olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Hiç meskeni olmayan vatandaş için değerli bir fırsat. Kira öder üzere taksitlerle konut sahibi olma imkanı sağlanacak. Başka taraftan ucuz konut projesinin kira fiyatlarına da tesiri olacak, vakit içerisinde konut arzının daha da artmasıyla fiyatların gerilemesi sağlanacaktır. Ayrıyeten projenin mahallî ve yatay mimari anlayışına nazaran inşa edilecek konutlardan oluşması, sıfır atık maksadıyla yola çıkılması, güç verimli, iklim dostu materyallerle üretilecek olması da dikkat cazibeli. Proje bu istikametiyle de yararlı ve örnek oluşturacak özellikler taşıyor.”

“CİDDİ BİR ARZ SAĞLANACAK”

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü İşletme Kooperatifi (İstebKOOP) İdare Heyeti Lideri Ulvi Özcan da kampanya sayesinde önemli bir arz sağlanacağını belirterek, “Konut fiyatlarının oluşumunda vatandaş için olumlu tesiri olacaktır. Bilhassa kampanya ile ilgili bugüne kadar verilen bilgilerin tesirini görmüştük.” diye konuştu.

Bugünkü açıklamaların tesirinin ilerleyen günlerde görülebileceğini aktaran Özcan, “500 bin konut kesinlikle olumlu tesir yapacak. Vatandaş için önemli yarar getirecek.” açıklamasında bulundu.

Akman Holding İdare Heyeti Lideri Ali Akman ise dar gelirliler için tarihi bir fırsat sunulduğunu kaydederek, “Bu projeyi, bir ömür çalışıp da konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaş için fırsat niteliğinde bir atılım olarak değerlendiriyorum. Konut sahibi olmak isteyenler gerçekçi yaklaşımlarla desteklendiği vakit, konut sahibi olma oranı yükselir, yatırımlar artar, gayrimenkul bölümü hareketlenir.” diye konuştu.

İnsay Yapı İdare Konseyi Lideri İhsan Çulhalık da böylesine büyük bir projenin TOKİ eliyle yürütülecek olmasının itimat hissini da beraberinde getirdiğini belirterek, açıklanan sayıların büyüklüğüne dikkati çekti.

Çulhalık, “TOKİ projesinden konut almak istemeyen dilerse yerlere kendi konutunu yapma imkanı da bulacak. Gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik özel kontenjanlar olacağı açıklandı. Bu dev atak ile dar gelirli değerli bir fırsat yakalamış olacak.” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*