Sultan bacı 60’ından sonra tandır ustası oldu

Sivas’ın Gemerek ilçesinde yaşayan 65 yaşındaki Sultan Koçyiğit beş yıl evvel merak ederek tandır imaline başladı. Hiçbir takviye almamasına karşın beş yıl içerisinde işi o kadar geliştirdi ki bölgenin bilinen ve tercih edilen en düzgün tandır ustası oldu.

Koçyiğit’in elleriyle ürettiği tandırlar adeta kapışılıyor. 60 yaşından sonra meslek sahibi olan Koçyiğit birebir vakitte yok olmaya yüz tutan tandırcılığı da canlandırmış oldu.

Sultan Koçyiğit, ilçede tuğla üretiminde da kullanılan toprağı kamyonlarla konutunun bahçesine taşıttırıyor. Birinci olarak toprağı elekten geçirip istenmeyen taşlardan arındırıyor. Mart ayında ıslattığı toprağın hamur haline gelmesini bekliyor.

Toprağın hamurlaşması yaklaşık 3 ay alıyor. Akabinde hamurlaşan toprağa keçi kılı ve tuz ek edip elleriyle yoğurarak buçuklar haline getiriyor. Çubuklar halindeki kesimleri üst üste dizip sıvayarak ekmek pişirmede kullanılan tandırları ortaya çıkartıyor.

Koçyiğit, tandır imalini hiçbir dayanak almadan kendi kendine öğrendiğini belirtip, “Kimse bana öğretmedi. Kendi kendime öğrendim. 4-5 yıldır yapıyorum. Yılda yaklaşık 12 adet yapıp satıyorum. Gençler şayet öğrenmek isterlerse onlara seve seve öğretirim “ dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*