Oruç Reis tekrar Akdeniz’e açılacak

Dünya Petrol Jeologları Birliğince Trabzon’da bir otelde düzenlenen Karadeniz’de Arama, Üretim ve Muhteşem Havza Kanısı Konferansı’na katılan Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Alım, değerli açıklamalarda bulundu.

Daha evvel Bükreş ve Batum üzere Karadeniz’in değişik kentlerinde nizamlı olarak yapılan konferansa bu kere Trabzon’un mesken sahipliği yaptığını belirten Alım, bilhassa Karadeniz’de TPAO’nun yaptığı keşiflerden sonra ortaya çıkan potansiyeli daha yeterli anlamak ve daha güzel kıymetlendirmek üzere petrol jeologlarının birbiriyle teknik fikir alışverişini yürütmek için bir ortada olduğunu söyledi.

Bilgin, Fatih sondaj gemisinin 21 Ağustos 2020’de Karadeniz’de Türkiye’nin tarihindeki en büyük doğal gaz keşfini yapmasının akabinde Sakarya Gaz Alanı’nda yürütülen çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Bilgin, şöyle devam etti:

“Sakarya Gaz Alanı’nın geliştirilmesi faaliyetleri içerisinde tespit kuyularını test ederek aslında rezervuarın davranışını daha yeterli anlamak için yaptığımız çalışmalar büyük bir süratle devam ediyor. Sakarya Gaz Alanı’nda yaptığımız çalışmalar, karada yapılan gaz sürece tesisleri, denizde yapılan boru sınırları ve deniz tabanı iletim sistemleriyle birlikte üç ana başka küme halinde birbirinden bağımsız olarak yürütülüyor. Bu çalışmaların temel gayesi, Ocak 2023’te birinci gazı sisteme teslim edebilmek üzere kurulmuş vaziyette. Türkiye, artık Karadeniz baseninde yaptığı çalışmalarla bir arada hem operasyonel kabiliyetini herkese, dünyaya, dünya güç bölümüne ispatlamış ve geliştirmekte olan bir ülke pozisyonunda. Temel maksadımız 2030 yılına kadar Türkiye’nin doğal gaz muhtaçlığının tamamını karşılayacak atılımları yapabilmek.”

Sakarya Gaz Alanı’nın geliştirme projesinin kara tesisleri ayağının Filyos’ta olduğunu anımsatan Alım, “Denizden boru sınırlarıyla gelen gaz, Filyos’ta işlenerek ulusal şebekeye teslim edilecek. Deniz tabanına kurduğumuz sistemler ve boru çizgileri, kara tesisleriyle birlikte sistem tamamlanmış olacak.” dedi.

Bilgin, bütün projelerde yerli insan ve iş gücüne büyük değer verdiklerini, bundan ötürü yerli mühendis ve teknisyen yetiştirmek, Türkiye’nin petrol sanayisindeki insan kaynağını geliştirmek hedefiyle Yükseköğretim Şurası iş birliğinde, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Meslek Yüksekokulunda (MYO) ön lisans programı açılmasını sağladıklarını söyledi.

Bölümün daha birinci yılında Türkiye’nin en yüksek puanlı MYO kısımlarından biri haline dönüştüğünün altını çizen Alım, “Hemen gerisinden da lisans öğrencileri için burs programı geliştirdik. Bu programa da Türkiye’nin birinci 1000’i içerisinden 10 öğrenci başvurmuş durumda. Bu sayının giderek artacağını düşünüyoruz. Gençlerimize; bize, kurumumuza ve ülkemizin geleceğine duydukları inanç için teşekkür ediyoruz. Bizim de vazifemiz, gençlerimizin bu itimadını boşa çıkarmamak ve onlara asla mahcup olmamak Allah’ın müsaadesiyle.” diye konuştu.

‘KARADENİZ’İN HER KÖŞESİNİ TARAYACAĞIZ’

Doğal gaz arama faaliyetleri kapsamında Ordu ve Ünye’de yapılacak çalışmalara da değinen Alım, sismik araştırma yapacak Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin Ünye Limanı’na geldiğini anımsattı.

Barbaros Hayrettin Paşa gemisinin, Karadeniz’in orta ve doğu kısmında kalan sismik açıkları tamamlamak üzere vazifesine devam ettiğini belirten Alım, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede biz Karadeniz’in tamamını bir muhteşem basen olarak ele alıyoruz. Esasen bugünkü toplantının maksatlarından birisi de bu olgu üzerinde fikir alışverişinde bulunmak. Bütün bu süreci anlamak için, jeolojiyi anlamak için aslında sismik çalışmalara muhtaçlık var. Barbaros Hayrettin Paşa gemimiz bu sismik çalışmaları ikmal etmek üzere görevlendirilen gemilerden bir tanesi. Bir oburu de Oruç Reis gemimiz. Oruç Reis gemimiz de kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’de yeni vazifelere yönlendirilmek üzere hazırlanıyor. Yakın bir tarihte onun da misyon mühleti tekrar başlayacak.”

Ordu, Ünye ve Karadeniz’deki öbür bölgelerde potansiyel vadeden alanların, öncelik verdikleri alanların olduğunu ve buralarla ilgili çalışmaların iş planı çerçevesinde devam ettiğini anlatan Alım, “Barbaros Hayrettin Paşa gemimizden gelecek datalar, sondajlardan aldığımız doneler bütün bunların hepsi aslında bu iş planının içerisinde. Öncelikleri vakit zaman değiştirebilir, öne alınabilir, biraz daha ertelenebilir fakat temel prestijiyle söylenmesi gereken şu; Karadeniz’in her köşesini adım adım tarayacağız ve kazıyacağız.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*