Mehmet Muş, ülkemize uzak 18 ülkeye ihracatı amacını açıkladı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, uzak ülkeler stratejisi lansmanına katıldı.

Katıldığı toplantı ile ilgili Twitter’de bildiri paylaşan, Bakan Mehmet Muş, Artık menzilimizi daha uzağa, ufkumuzu daha öteye götürüyoruz. İhracatta yeni rotamız uzak ülkeler. Uzak Ülkeler Stratejimizin lansmanını İstanbul’da gerçekleştirdik. Amacımız ülkemize uzak 18 ülkeye ihracatımızı 80 milyar  dolar çıkarmak. Uzak Ülkeler Stratejimiz güzel olsun.” dedi.

“Türkiye global ticaretteki hissesini yükseltmeyi amaçlıyor”

Küresel iktisada entegre olmuş tüm ülkelerde dış ticaretin, uzun periyotlu büyüme, refah ve ekonomik gelişmenin en değerli bileşenleri ortasında olduğunu söz eden Muş, üretim ve ihracata dayalı bir büyüme modeli benimseyen Türkiye’nin de global ticaretteki hissesini yükseltmeyi ve buna bağlı olarak yüksek katma kıymetli mal ve hizmet ihracatını artırmayı hedeflediğini anımsattı.

Uzak Ülkeler Stratejimizi hazırladık

AA’nın haberine nazaran, Muş, buradan yola çıkarak, ihraç eserlerini dünyanın en uzak noktasına ulaştırmayı ve Türkiye markasının bilinirliğini artırmayı amaçladıklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Bu doğrultuda günün şartlarını, değişen gereksinim ve talepleri yakından takip ediyor ve ihracat siyaseti araçlarımızı proaktif bir halde güncelliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu global vizyon çerçevesinde dış ticaretimizin yapısını geliştirmek üzere Uzak Ülkeler Stratejimizi hazırladık. Bahse bahis stratejimiz ile eser ve hizmetlerimizin çok daha uzağa, uzaklık tanımaksızın ulaşması için tüm paydaşlarımızla birlikte hayli kapsamlı bir yol haritası çizdik. Bu strateji, altını çizmek isterim ki bugüne kadar hazırlanan en ayrıntılı dış ticaret strateji dokümanlarından biri niteliğindedir.”


“250 milyar dolar ihracat gayesine ulaşacağımızdan eminiz”

Türkiye iktisadının, bu güç süreçte yerinde saymadığını ve kıymetli başarılara imza atmayı sürdürdüğünü tabir eden Muş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“2021 yılında yüzde 11 oranında büyüme kaydederek son 10 yılın en güçlü büyüme suratına ulaşan ekonomimiz, 2022 yılının birinci çeyreğinde de yüzde 7,3 oranında büyümeyi başarmıştır. 2021 yılındaki büyümeye 5,3 puan müspet katkı sağlayan ihracatımız, birinci sefer 200 milyar dolar eşiğini aşarak dünya ihracatı içerisindeki hissesini yüzde 1’in üzerine çıkarmayı başarmıştır. Böylelikle 2021 yılında yüzde 32,8 artarak 225,2 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatımız, büyümenin itici gücü olmuştur. Benzeri halde, bu yılın birinci yarısında ihracatımız yüzde 20 artışla 126 milyar dolar düzeyine yükselerek makroekonomik göstergelerimizi olumlu tarafta etkilemeye devam etmektedir. Bu güçlü performans ile Sayın Cumhurbaşkanımızın yıl sonu için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat amacına ulaşacağımızdan eminiz.”


“Hizmet ihracatı, 258 milyar dolara ulaştı”

Muş, hizmet ihracatının da birebir mal ihracatı üzere Türkiye iktisadı bakımdan kilit pozisyonda bulunduğuna işaret ederek, Türkiye’nin hizmet ticaretinde net ihracatçı durumunda olduğunu, dünyanın dört bir köşesine gerçekleştirdikleri hizmet ihracatının, 2002 yılında 14 milyar dolar düzeyinden 2021 yılında salgın kaynaklı olumsuz şartlara karşın 58 milyar dolara ulaştığını, böylelikle ülkenin global hizmet ihracatından aldığı hissenin, mal ihracatımıza emsal biçimde yüzde 1 seviyesini yakaladığını vurguladı.

“Rotamızı uzak ülkelere çeviriyoruz”

İhracatta uzak ülkelere odaklanılmasına değinen Muş, “Dış ticaretimizde geçtiğimiz 20 yılda yazdığımız muvaffakiyet öyküsünün komşu ve etraf coğrafyalarımızda ağırlaştığını, ihracatımızın 3’de 2’sinin görece yakın ülkelere gerçekleştirildiğini, Türkiye’nin ortalama ihracat aralığının dünya ortalamasının altında kaldığını görüyoruz. Bu durum, uzak ülkelere yönelik özel bir dış ticaret stratejisini ortaya koymamızı gerekli kılmaktadır.” dedi.

“Ortalama 3 bin 65 kilometre olan ihracat menzilimizi dünya ortalaması olan 4 bin 744 kilometrenin üzerine çıkarmak için harekete geçiyoruz. İhracatımızın klâsik ürün-pazar yapısını bir ileri kademeye taşıyarak yeni eser ve yeni pazar çeşitliliğine odaklanıyor, böylelikle rotamızı uzak ülkelere çeviriyoruz. Bu anlayışla Bakanlığımızca yapılan analitik çalışmalar sonucunda ülkemize 2 bin 500 kilometreden uzak aralıkta bulunan, dünyadan ithalatı 60 milyar doların üzerinde olan ve ithalatından aldığımız hissenin yüzde 1’in altında olduğu 18 ülkeyi Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında ticaretimizin geliştirilmesine yönelik maksat ülkeler olarak belirledik.

Bu ülkeler; Amerika kıtasından ABD, Kanada, Meksika, Brezilya ve Şili, Asya kıtasından Çin, Japonya, Güney Kore, Pakistan, Hindistan, Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Vietnam, Afrika’dan Güney Afrika ile Nijerya ve Okyanusya’dan ise Avustralya’dır. Dünya iktisadında yüzde 64 hisseye sahip olan bu ülkeler, dünya mal ithalatının yüzde 47’sini ve dünya hizmet ithalatının ise yüzde 35,6’sını yapmaktadır. Bu büyüklükleriyle tespit edilen ülkeler, ülkemizin ticaretini kazan-kazan unsuru temelinde geliştirmemiz için değerli bir potansiyel oluşturmaktadır. Stratejimiz ile dünya iktisadının yarısından fazlasını teşkil eden bu ülkelerin ithalatında ülkemizin hissesini, birinci evrede dünya ihracatındaki ortalama hissemiz olan yüzde 1’e yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu maksat, anılan ülkelere 2018-2020 ortalaması olan 20 milyar dolar seviyesindeki ihracatımızın, 4 katına yükseltilerek 80 milyar doların üzerine çıkarılması manasına gelmektedir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*