Mali’den BM kararı: Barış gücü askerlerinin ülkeye girişi yasaklandı

Mali Dışişleri ve Milletlerarası İşbirliği Bakanlığından yapılan açıklamada, hükümetin, ülkede MINUSMA’nın tüm askeri ve polis birlikleri rotasyonlarını askıya almaya karar verdiği belirtildi.

Açıklamada, planlanan yahut duyurulan rotasyonların, “ilgili Mali yapıları ile MINUSMA ortasında bir uyum toplantısı” yapılıncaya kadar askıda kalacağı tabir edildi.

Hükümetin askıya alma kararının, “ulusal güvenlik bağlamıyla irtibatlı nedenlerden” olduğu aktarılan açıklamada, Mali’nin, kararın kaldırılması için şartlar yaratmak için itinayla çalışacağı kaydedildi.

– BM’DEN ACİL TAHLİL ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, barış güçlerinin rotasyonunun askıya alınmasının akabinde sıkıntının hemen çözülmesi davetinde bulundu.

Rotasyonun, misyonun operasyonel aktifliği ile işçinin emniyeti ve güvenliği için çok kıymetli olduğunun altını çizen Haq, “Özellikle ilgili işçinin bir kısmının birkaç ay evvel misyondan alınması gerektiğinden, acil bir tahlil için tüm efor gösterilmeli.” tabirini kullandı.

Haq, Mali’deki BM misyonunun, birliklerin planlanan rotasyonundan evvel ilgili Mali makamları ile MINUSMA ortasında yapılacak bir uyum toplantısı hakkında bilgilendirildiğini kaydederek, misyonun, gecikmeden müzakerelere katılmaya hazır olduğunu tabir etti.

Mali askeri hükümeti, 10 Temmuz’da ülkeye gelen 49 Fildişi Kıyısı askerini, “görev buyruğu olmaksızın” savaş silahları ve mühimmat tuttuklarını argüman ederek, “paralı askerler” olarak yargılanması için başşehir Bamako’da gözaltına almıştı.

Haq, gözaltına alınan askerlerin ülkedeki BM Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’nun (MINUSMA) resmi olarak bir modülü olmamasına karşın, Ulusal Takviye Ögelerinin gönderilmesinin “barışı muhafaza vazifelerinde yaygın bir uygulama” olduğunu belirtti.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*