Köyde yer altından gelen gizemli ses paniği!

Siirt’in Meydandere ile 3,5 kilometre aradaki Tillo ilçesine bağlı Akyayla köylerinde yer altından sesler geldiği teziyle yapılan ihbarın akabinde AFAD takımları bölgeye sevk edildi. Doğal ve yapay sarsıntıların anında AFAD’a bildirilmesi için ivme ölçer sistemi kuruldu. Sarsıntılar bu sayede 24 saat takip edilecek.

AFAD Vilayet Müdürü Cahit Akkoyun başkanlığında, AFAD Sarsıntı Dairesi Başkanlığı’ndan jeofizik yüksek mühendisi Kudret Tekin, jeoloji yüksek mühendisleri Turgay Kuru ve Aytaç Apak ile AFAD Vilayet Müdürlüğü’ne bağlı jeoloji mühendislerinden oluşan grup, inceleme yaptı. Grup, Meydandere köyü muhtarı Necmettin Baykara’dan da bilgi aldı.


‘BU SARSINTIDAN FARKLI BİR DURUMDU’

Meydandere’de oturan Hasan Aygün, gece saatlerinde gelen sesler tüm köy halkını huzursuz ettiğini söyledi. Aygün, “Hepimiz sokaklara döküldük. Birinci sarsıntı sandık lakin bu zelzeleden farklı bir durumdu duvarlar sallanmıyordu, yerin altı sallanıyordu. Büyük tehlike atlattık. Seslerin gelmesi ile bir arada gerekli mercilere şikayetlerde bulunduk. Bizler de burada meydana gelen seslerin kaynağının öğrenmesini istiyoruz. Bir an evvel bu durum çözülmesini umut ediyoruz” dedi.


‘TEDİRGİNLİĞİMİZ DEVAM EDİYOR’

Köylülerden Sadık Aktı ise “Gece saatlerinde meydana gelen sesler bizleri son derece rahatsız etti ve çabucak sokaklara döküldük. Şu an takımların köyde inceleme başlatması bizleri çok keyifli etti. Tedirginliğimiz devam ediyor bir an evvel bu seslerin neden olduğunu öğrenmek istiyoruz. Garip bir olay da yaşadık seslerin akabinde birçok köylüde kalp sıkışması ve nefes almada zorluk yaşandığının farkına vardık” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*