Kiev’de Türk öğrencilerin bulunduğu yurdun yakınına füze düştü

Kiev'de Türk öğrencilerin bulunduğu yurdun yakınına füze düştü
Kiev'de Türk öğrencilerin bulunduğu yurdun yakınına füze düştü

Ukrayna’nın Rusya saldırısında başkent Kiev’de 17 Türk öğrenci mahsur kaldı. Bulundukları yurdun çok yakınına füze düştü. Öğrenciler ne yapacağını bilemez halde bekleme durumunda.

Kiev Tıp Üniversitesi’nde okuyan 17 Türk öğrencinin kaldığı yurdun çok yakınına bir füze düştü. Öğrencilerden Doğukan Bayram, “Önce sığınağa girdik. Çok üşüdük. Şimdi hepimiz bir odada toplandık. Pencerelerin önüne valizlerimizi yerleştirdik. Patlama olursa camlar zarar vermesin diye. Gerçekten zor durumdayız. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Tek isteğimiz Türkiye’ye dönmek” diyerek yetkililere seslendi. Ancak Dışişlerinin verdiği numaraları açan yok.

Rusya işgalinin ikinci gününde Türkler hâlâ bulundukları yerlerde mahsur durumda. Kimi bombaların düştüğü yerlere çok yakın alanlarda, kimi daha uzak. Ancak hepsi çok tedirgin.

Tahliyeleri için halen Türk Dışişleri tarafından yapılan “bulunduğunuz yerde kalın, seyahat etmeyin” yönünde açıklama yapıldı. Kendi imkanlarıyla karayoluya başka ülkelere gitmeyi deneyenler var. Bunun yanında bulundukları yerde bekleyenler oldukça tedirgin.

Ukrayna’daki Türkler Dışişleri tarafından verilen numaralara ulaşamamaktan, kimsenin telefonu açmamasından ve hattın düşmemesinden şikayetçi. Kimileri ise dakikalarca Türk Marşı dinletildiğini söylüyor.

Kiev Tıp Üniversitesi’nde okuyan ve devlet yurdunda kalan Doğukan Bayram, 17  Türk öğrenciyle beraber bombalar patlayınca sığınak olarak kullanılan bir otoparka sığınmış. Şimdi hepsi bir yurt odasında bekliyor.

Doğukan Bayram yaşadıklarını şöyle anlattı: 
-Sabaha kadar uyuyamadık. Gerçekten zor durumdayız. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Sabah 5 civarında  bir patlama sesi oldu… Gözümün önünde oldu zaten.. Füzenin düşüşünü gördüm.

-Çok yakınımıza düştü… Güneş çıkmış gibiydi öyle söyleyebilirim. Aydınlandı her yer.

-Yetkililerin acilen bir şey yapmasını istiyoruz. Hepimiz çok mağduruz. Hepimiz sığınaklardayız. Sığınak dediğimiz otoparklara sığındık. Yaklaşık bir saat kaldık o kadar çok üşüdük ki yapacak bir şey yoktu…

-Sığınak olarak kullanmak zorunda olduğumuz otoparkın üzerinde akaryakıt istasyonu vardı. Çok güvenli olmadığını düşündüğüm için yurt odasına döndük. Tüm arkadaşlarla aynı odadayız.

-Camlarımızın önüne valizlerimizi yerleştirdik. Bir patlama esnasında cam parçaları, şarapneller üzerimize gelmesin diye..

-Dışişlerinin verdiği numaraları arıyoruz ama açan yok. Hat düşmüyor.Biz sadece devletimizin, milletimizin bizi burdan acilen kurtarmasını istiyoruz. Başka hiçbir şey istediğimiz yok.
Yetkililer ‘karayoluyla sizi ülkeden çıkaracağız’ dedi.

Bizim için hala bir gelişme yok. Tek isteğimiz Türkiye’ye dönmek, burdan kurtulmak. Herkesin yardımını bekliyoruz.

Doğukan Bayram, Whatsapp’tan tüm bunları anlatırken sirenler yeniden çalmaya başladı ve tüm öğrenciler koşarak sığınaklara kaçtı.

İşte yurtta bekleyen öğrenciler: 

DOĞUKAN BAYRAM
SEMİRAMİS KİRACI
HARUN DİNÇ
MESLİNA KARA
ENES CEYLAN
NERGİZ OLGAÇ
DENİZ GÖKALP
GÖKTÜRK POYRAZ
ASYA ZÖHRE
BUĞRA YILMAZ
AHMET ALIN
MUHAMMED ALIN
ESMA KOÇ
BERKE TUNCA
ÖMER CAN ERTÜRK
SU HARMANDALI
TUĞBA TOSUN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*