“Kendine Güven ve Zayıfla” İlkesinin Zayıflamaya Etkisi

Ne önemli soru değil mi?

Kendine güvenmek ve zayıflama etkisi… Anlatalım. 

Oksitosin bağlanma hormonudur, şefhattir. Birlikte yaşayan insanlarda salgılanır.

Üreme, doğum ve emzirmeyle ilgili bir hormondur ve nörotransmitterdir. Empati, güven, cinsel aktivite ve ilişki güçlendirmeyle de ilişkilendirilir. Oksitosin seviyeleri, sarılma ve orgazmla birlikte yükseldiği için “güven, aşk hormonu” olarak da bilinir. 

Oksitosin; stres, anksiyete ve bağırsak problemleri gibi birçok durumla ilgili olarak fayda sağlar. Bu hormon, beyinde Hipotalamus’ta sentez edilir ve arka Hipofiz’den salınır. Oksitosin, özellikle orgazm sırasında, hem kadınlarda hem de erkeklerde salgılanır ve çiftlerin duygusal bağlarını ve ilişkilerini güçlendirici rol oynar. Adı üstün de aşk hormonu olduğu için afrodizyak etkilere de sahiptir.

Oksitosin güven, cömertlik, fedakârlık gibi kişilik özelliklerini güçlendirir. Uzmanlar öz saygıyı da yükselttiğini keşfetmiştir. Oksitosin kaygıyı azaltır.

Oksitosin doğum yaparken anneye etki eder ve süt salgılanmasını sağlar. Çünkü süt üreten hormon olan Prolaktin salgılanması için Oksitosin gerekir.

Sindirim sistemimizdeki Oksitosin reseptörleri, sindirim aracılığıyla bizi destekler. Güzel bir yemekten sonra kendimizi hem mutlu hem de uykulu hissetmemizin sebebi de budur. Çünkü Oksitosin bedenimizin daha fazla besin maddesi alabilmesi için bizi rahatlamış hissettirir.

Sevdiğimiz birine sarıldığımızda hücrelerimiz Oksitosin üretmeye başlar. Bu yüzden sarılmak iyi hissettirir ve Oksitosin’in bir diğer adı da “sarılma hormonu”dur. Oksitosin tenin tene değmesiyle daha fazla salgılanır, bu yüzden masaj gibi uygulamalar da Oksitosin üretimini artırır.

Oksitosin, iş görüşmesi ya da önemli bir sınavın olduğu zamanlarda ihtiyacımız olan cesareti sağlar. Bu yüzden böyle anlarda sevdiğimiz kişi tarafından kucaklanmak çok pozitif etki yapar.

Beyinde stresten uzak koşullarda salgılanan Oksitosin doğal olarak uykuyu da destekler.

Güven ortamında aile beraberken, ayrıca meditasyonda ve ibadet sırasında salgılanır.

Oksitosin’in memelilerin üreme hayatında önemli rolü vardır. Hormon, sıçanlarda yuva yapmayı ve yavru almayı, koyunlarda yavruların kabulünü ve çift bağlarının oluşmasını kolaylaştırır. İnsanlarda oksitosin, laktasyon sırasında süt sağlar. Doğum sırasında uterin kasılmayı uyarır ve hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel orgazm sırasında serbest bırakılır.

23-35 yaşları arasında, emziren, emzirmeyen 22 kadından, aşk ya da sevişme gibi olumlu veya kayıp gibi olumsuz bir duygu hissetmelerine neden olan geçmiş bir ilişki olayını hatırlamaları ve yeniden deneyimlemeleri istendi.

Katılımcılara ayrıca 15 dakikalık özel bir İsveç boyun ve omuz masajı uygulandı. Kan dolaşımındaki başlangıç Oksitosin seviyelerini ve herhangi bir değişikliği ölçmek için her üç olaydan önce, sırasında ve sonrasında kan örnekleri alındı. Sonuçlar ortalama olarak sınırda bir öneme sahipti; gevşeme masajı, Oksitosin seviyelerinin hafif yükselmesine ve olumsuz bir duygunun toplanmasına neden olarak, oksitosin seviyelerinin hafif düşmesine neden oldu. Olumlu bir duygunun hatırlanması ortalama olarak etkisizdi. Ancak araştırmacıları şaşırtan şey, her kadının nasıl farklı tepki verdiğiydi. Bazı katılımcılar, büyük oranda etkilenmezken önemli artışlar ve düşüşler gösterdiler.

Oksitosin seviyelerinde değişikliklerle bir korelasyon olup olmadığını görmek için kadınların bireysel özelliklerine bakılmasına karar verildi. İlişkilerinde sıkıntı ve endişe bildiren kadınlar ile ilişkilerinde daha güvenli olan kadınlar arasında anlamlı bir fark bulundu. Pozitif bir ilişkiyi hatırlayanlarda Oksitosin düzeyleri masaja cevap verdi ve yükseldi. Yalnız kalmaktan korkan ve başkalarını memnun etmek için çok uğraşıp bunda zorluk çektiklerini bildirmiş olanlarda ise Oksitosin düzeyleri düştü. 

Ayrıca, şu anda dengeli bir ilişki içinde olan kadınlarda, bekar kadınlara göre daha olumlu yanıt olarak, daha fazla Oksitosin artışı saptandı. Araştırmacılar yakın ve düzenli bir ilişkinin hormonun yanıt verebilirliğini etkileyebileceğini iddia ediyorlar.

Turner, “Evrimsel olarak konuşursak, hamilelik ve doğum sonrası dönemde bir kadının hem vücudu hem de zihninin, çocuğunu beslemek için teşvik edileceği anlamına geliyor.”

Oksitosin’in ayrıca, kadınlarda görülen yüksek depresyon ve kişilerarası stres düzeylerinde de rol oynayabileceği belirtildi.

YouTube

Twitter

Instagram

‘Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamıyla yazarlarının özgün düşünceleridir ve Onedio’nun editöryal politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio’ 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*