Kayınvalide Korkusunun Bilimsel Bir Temeli Olduğunu Biliyor muydunuz?

Kayınvalideler ile iyi anlaşmanın zor olduğu bir sır değil. Ancak bu rahatsızlık hissi aşırı bir şekilde arttığında, ‘pentherafobi’ olarak bilinen bir fobi ortaya çıkar. Detaylar için buyurun…?

Kaynak: https://www.fearof.net/fear-of-your-m…

Kayınvalideler ile iyi anlaşmanın zor olduğu bir sır değil. Ancak bu rahatsızlık hissi aşırı bir şekilde arttığında, ‘pentherafobi’ olarak bilinen bir fobi ortaya çıkar.

Pentherafobi ‘birinin kayınvalidesinden güçlü bir hoşnutsuzluk veya korku’ hissetmesi olarak tanımlanır. Bu tanıma birçok insan kolayca başını sallayabilir ve “Evet, buna sahibim” diyebilir. Ancak pentherafobi abartılı veya irrasyonel bir korku olarak kabul edilir.

Korkunun şiddeti, ne kadar sürdüğü, onu çevreleyen irrasyonellik, fiziksel semptomlar ve zihinsel semptomların derecesi durumun fobi olup, olmadığını belirler.

Bu fobinin de belli başlı nedenleri var. Yaşanılan olumsuz deneyimler, bu deneyimlerin travmatik olması ve sık sık tekrarlanması fobinin gelişmesine neden olabilir.

Genetik, çoğu ruh sağlığı durumunda rol oynar ve bazı tıp uzmanları fobilerin bu şekilde aktarılabileceğine inanıyor. Dikkate alınması gereken bir diğer nokta da fobinin öğrenilmiş bir davranış olabileceği.

Çocuklar ve yetişkinler, fobisi olan başka biriyle çok fazla zaman geçirdiklerinde fobi geliştirebilirler.

Kişinin beyin kimyası dengesiz olduğunda, herhangi bir kimyasaldan çok fazla veya çok az olduğunda, bunun birçok olumsuz etkisi olabilir. Fobileri de bu durum tetikleyebilir.

Peki pentherafobi belirtileri nelerdir?

Kayınvalidenizin yanında olduğunuzda veya onu düşündüğünüzde oluşan kaygı, panik, korku, aşırı terleme, bulantı, kusma gibi göstergeler fobiye işaret eder.

Kişiden kaçınma, konuşmayı reddetme ve onunla olan etkinlikleri iptal etmek de   belirtiler arasında sayılabilir.

Pentherafobinin tedavisi için birçok yöntem var. Bunlardan biri bilişsel davranışçı terapi. Bu terapi türünde hastalar korkularını daha iyi anlayacakları ve ele alacakları araç ve süreçleri öğrenirler.

Bir diğer tedavi yöntemi ise maruz kalma terapisi. Duyarsızlaştırma olarak da bilinen bu yöntem ile hastanın yavaş yavaş korku nesnesi etrafında daha güvende hissettiği bir alan oluşturulmasıyla gerçekleşir.

İlaç genellikle fobiler için önerilen birincil tedavi olmasa da, özellikle başka bir tedavi şekliyle birleştirildiğinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Eğer sizde bu şekilde belirtiler yaşıyorsanız, bir uzmandan yardım almayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir