JP Morgan: Merkez Bankası faizi piyasayla alakasız hale getirdi

ABD’nin önde gelen bankalarından JP Morgan, TCMB’nin siyaset faizini piyasa beklentileri doğrultusunda değiştirmeyerek yüzde 14 düzeyinde tutma kararı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

JP Morgan yayımladığı notta, TCMB’nin karar metninde kullandığı lisanda “anlamlı bir değişiklik” yapma gereği duymadığını ve para siyaseti kararlarının giderek daha az piyasayla alakalı hale getirdiğini belirtti.

TCMB’nin karar metninde, para siyasetini sıkılaştırma amacı olmadığını bir defa daha teyit ettiğini vurgulayan JP Morgan, “Merkez Bankası enflasyonla çabada aktifliği kanaatimizce kuşkulu olan makroihtiyati önlemlere devam edecektir.” dedi.

Diğer taraftan notta, enflasyondaki istikrarlı artış ve beklentilerdeki kötüleşme göz önüne alındığında, siyaset faizinin gerçek olarak daha da negatif hale geldiği belirtildi.

TCMB’nin güvercin duruşunda rastgele bir değişiklik göstermediğinin altını çizen JP Morgan, bu ayki karar metninde tek manalı değişikliğin artan global sakinlik risklerine atıfta bulunulması olduğunu söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*