İstanbul’da terörist Mehdi Mıhçı ile irtibatlı Mahmut Kaplan tutuklandı

Mahmut Kaplan, Terör örgütü PKK’nın elebaşlarından Murat Karayılan’ın talimatıyla İran üzerinden Türkiye’ye geçen ve uydurma kimlikle İstanbul’da yakalanan bombalı aksiyon hazırlığındaki Mehdi Mıhçı ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Güngören’de yakalanan Mahmut Kaplan’ın (29) emniyetteki süreçleri tamamlandı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilen Kaplan’ın, burada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Cürümler Soruşturma Ofisi’nde Cumhuriyet Savcısı tarafından tabiri alındı.

Akrabasının pansiyonuna götürmüş

Kaplan, sözünde, dokuma işi ile uğraştığını, Mıhçı’nın kendisine “500 top kumaş lazım” diye bildiri attığını, bir gün sonra Mıhçı’nın iş yerine geldiğini, tekrar 500 top kumaş lazım” dediğini söyledi.

Güngören’de bir yıl evvel bir parkta karşılaştığı biriyle yaptığı sohbette, kendisine “500 top kumaş lazım” diye sorulduğunda, yanıt olarak “270 top kumaş var” formunda şifreli bir biçimde yanıt vermesi gerektiğinin söylendiğini aktaran Kaplan, bunun üzerine Mıhçı’ya “270 top kumaş var” dediğini ve daha sonra kendisinden kalacak yer istediğini, bunun üzerine bir akrabasının pansiyonuna götürdüğünü belirtti.

Keşif için yardım istemiş

Mıhçı’nın kendisine bir poşet içerisinde para verdiğini söz eden Kaplan, Mıhçı’nın İstanbul’u bilmediğini ve bu yüzden keşif için kendisinden yardım istediğini kaydetti.

Cumhuriyet Savcısı tarafından, “silahlı terör örgütüne üye olma” hatasından tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Kaplan, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Ne olmuştu

İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Terörle Çaba Şube Müdürlüğü takımları, terör örgütü PKK ismine faaliyet yürüten ve yasa dışı yollarla ülkeye giriş yapan zanlıların yakalanması için çalışma yürütmüş, çalışmalar sırasında, İstanbul’da bombalı hareket hazırlığında olduğu tespit edilen “Seydo Botan Gever” kod isimli Mehdi Mıhçı, 7 Ağustos’ta Fatih’te yapılan operasyonla yakalanmıştı.

Terör örgütüne 2014’te katıldığı belirlenen teröristin, örgütün kelamda özel kuvvetler yapılanmasında bulunduğu, canlı bomba ve sabotaj mevzularında eğitim aldığı, bomba imali konusunda da uzmanlaştığı tespit edildi.

Çalışmaların devamında, Mehdi Mıhçı ile irtibatlı olabileceği bedellendirilen şüphelilerin yakalanması için Güngören’de belirlenen iki adrese baskın yapan polis, Mahmut Kaplan, C.A. ve E.K’yi de gözaltına aldı.

AA’nın haberine nazaran; Mıhçı, emniyetteki süreçlerinin akabinde sevk edildiği adliyede “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 12 Ağustos’ta tutuklanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*