Irak’ta kriz sürüyor: Sadr anayasa ve rejim değişikliği istedi

Parlamenter rejimden vazgeçilmesi çağrısında bulunan Sadr, istediği rejim şekli hakkında detay vermezken destekçilerinin önceki gün Irak parlamentosunu işgal etmesini de ‘Yeşil Bölge’nin işgalden kurtarılması’ olarak niteledi. Bağdat’taki Yeşil Bölge’de, parlamento, hükümet binaları ve yabancı misyon temsilcilikleri bulunuyor.

‘DARBE ÇAĞRISIDIR’

Sadr’ın pazar günkü çarpıcı açıklamalarının ardından, Sadr yanlısı çok sayıda kişi dün Yeşil Bölge’ye akın etti. Irak polisi bölgede yoğun güvenlik önlemleri aldı. Sadr hareketinin rakibi Koordinasyon Grubu, yayınladıkları ortak bildiride, Sadr’ın açıklamasını “meşruiyete karşı darbe çağrısı” olarak niteledi. Sadr karşıtlarının karşı eyleme davet edilmesinin ardından Koordinasyon destekçileri de Yeşil Bölge’de toplanmaya başladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı taraflara itidal çağrısında bulundu.

ERKEN SEÇİM TALEBİ

Irak’ta geçen yıl ekim ayında yapılan parlamento seçimlerinde çoğunluğu elde eden Mukteda es Sadr ve destekçileri parlamento üyeliklerini sona erdirmişti. Sadr destekçileri eski Başbakan Nuri el-Maliki’nin yargılanmasını ve erken seçim istiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*