Intel Wi-Fi 7’yi 2024 yılında tanıtmaya hazırlanıyor

Henüz birçok aygıt Wi-Fi 6 ile tanışmamışken dünya devleri Wi-Fi 7 aygıtlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu devlerden bir tanesi olan Intel, yaptığı açıklamada Wi-Fi 7’nin 2024 yılında tanıtılmaya hazır olacağını duyurdu.

Wi-Fi 7, Wi-Fi 6E’nin (802.11ax) halefi olup, iki kat daha süratli bilgi sürece suratı ve 6 GHz bandında daha kararlı bir kablosuz temas imkanı sunuyor. Wi-Fi 7 ile saniyede 40 GB bilgi alıp göndermek mümkün olacak.

Intel, geliştirdiği Wi-Fi 7 eserlerini birinci evrede dizüstü bilgisayarlar için kullanıma sunmayı hedefliyor. Daha sonra ise bu teknolojiyi başta masaüstü bilgisayarlar olmak üzere modem, router üzere ürenler için de piyasaya sürecek.

Intel’in kablosuz tahliller kısmının lider yardımcısı Eric McLaughlin hususla ilgili  “Wi-Fi Alliance (Wi-Fi İttifakı)’ sertifikasını almak için şu anda Wi-Fi ‘802.11be’ geliştiriyoruz. 2024 yılına kadar dizüstü bilgisayarlar üzere PC eserlerinde kullanılmaya hazır olacak. 2025’te ise tüm pazarlarda görünmesini bekliyoruz” dedi.

iPHONE 14’TE BİRİNCİ DEFA WiFi 6E KULLANILACAK

Apple rakiplerine nazaran Wi-Fi sürümünde öteki şirketlere nazaran geride kaldı. Birçok telefon üreticisi müşterilerine  Wi-Fi 6’nın daha gelişmiş sürümü Wi-Fi 6E sunmaya başlarken Apple, iPhone 14 ile kullanıcılarına Wi-Fi 6E sunmaya başlayacak. Apple şimdi Wi-Fi 6E dayanağı olan rastgele bir aygıt piyasaya sürmedi. Geçen yılki savlara nazaran Apple Wi-Fi 6E’yi birinci olarak iPhone 13’te kullanıma sunacaktı.

Intel ile birlikte Qualcomm, Broadcom ve MediaTek de Wi-Fi 7 tabanlı eserleri piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*