İktisat Uyum Heyeti toplantısının akabinde açıklama yapıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki İktisat Uyum Şurası (EKK) toplantısında, global iktisattaki eğilimler ve yurt içindeki ekonomik-finansal gelişmeler bağlamında mevcut görünüm ile gelecek periyot beklentilerin ele alındığı ve Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan siyasetlerin üzerinde ayrıntılı formda durulduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının akabinde yapılan yazılı açıklamada, global iktisattaki eğilimler ve yurt içindeki ekonomik-finansal gelişmeler bağlamında mevcut görünüm ile gelecek devir beklentilerinin ele alındığı belirtildi.

Kurul üyelerince 2023-2025 devrini kapsayan OVP’deki makroekonomik çerçeveye ve bütçe büyüklüklerine ait değerlendirmelerde bulunulduğu ve OVP’de yer alan siyasetlerin üzerinde ayrıntılı halde durulduğu bilgisine yer verildi.

Toplantıda, OVP kapsamında, evvelki yıllarda olduğu üzere mali disiplini temel alan yaklaşımın taviz verilmeden takip edilmesi ve Türkiye iktisadını üretim-istihdam-yatırım-ihracat-cari fazla ekseninde süratli halde büyütme gayesi doğrultusunda, teknolojiye dayalı üretim tarafındaki iradenin sürdürülmesi hususlarının gündeme getirildiği belirtildi.

Yüksek seviyede üretimin sonucunda ortaya çıkacak refahtan, tüm yurttaşların daha adil bir biçimde hisse alabilecekleri siyaset düzeneklerine OVP’de yer verilmesi üzerinde durulurken, iklim değişikliğiyle çaba kapsamında, orta vadede yeşil dönüşüme yönelik atılacak siyaset adımlarının öncelendirilmesi konusunun da ele alındığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Toplantıda ayrıyeten, OVP’de yer alan makro projeksiyonlara Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edilmek üzere son hali verilmiştir. Konseyde, OVP’nin Kanunda öngörülen takvime uygun halde tamamlanarak uygulamaya alınmasına yönelik planlama yapılmıştır.

Bu vesileyle, Orta Vadeli Program ve onunla başlayan bütçe sürecimizin ülkemize iyi olmasını diliyor ve milletimizin bağımsızlığının kıymetli simgelerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*