İdrarınızın renginin sıhhatiniz hakkında bilgi verdiğini biliyor musunuz?

İdrarınızın rengi size sıhhatiniz hakkında birçok bilgi verebilir. Ortalama olarak, günde bir ila iki litre idrara çıkıyoruz, bu da üç ila sekiz tuvalet ziyaretine bölünüyor. Olağan bu gün içinde ne kadar içtiğinize de bağlı. Ortada sırada idrarınıza âlâ bakmak ve hangi renge sahip olduğunu görmek çok düzgündür. Böbrekleriniz ve idrar yolunuz kanınızdaki tüm toksinleri süzer ve bu toksinler idrar yoluyla bedeninizi terk eder. Bu nedenle renk, ölçü ve kompozisyon size fizikî sıhhatiniz hakkında çok şey söyleyebilir. Gereğince su içiyor musunuz, gereğince vitamin alıyor musunuz?İDRAR RENGİ

Sağlıklı idrar çoklukla berrak ve açık sarı ila parlak sarı renktedir. Buna, daima olarak üretilen ürokrom ismi verilen bir kimyasal neden olur. İdrarınızın rengi farklı mı? Aşağıda ne manaya gelebileceğini öğrenin:

AÇIK SARI:

İdrarınızın rengi çok açık sarıysa, çok fazla su içtiğiniz manasına gelebilir. Bu durumda, idrarınız neredeyse renksizdir. Bu endişelenecek bir şey değil, lakin bu renk şeker hastalarında yahut böbrek hastalarında da ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bilhassa su alımınızı azalttıysanız ve rengi açık kalıyorsa, katiyen buna dikkat edin. Bu durumda hekiminizle irtibata geçmelisiniz.

KOYU SARI:

Bu çoklukla çok az içtiğinizde yahut çok terlediğinizde ortaya çıkar. Sabah idrarı ekseriyetle koyu sarı renktedir zira bu noktada birkaç saattir hiçbir şey içmemişsinizdir. Gün boyunca gereğince su içtiğinizden emin olun!BULANIK:

Bazen idrar bulanık olabilir. Bunun birçok farklı nedeni olabilir: bir mesane enfeksiyonu olabilir yahut glomerülonefrit ismi verilen ender bir durum olabilir. İdrarınız bulanıksa, hekiminize başvurmanız makul olacaktır.

KAHVERENGİ-YEŞİL:

Bu, renkli besin eserlerinin bir sonucu olabilir, fakat ilaçlar da bu garip renge neden olabilir. Rastgele bir ilaç almıyor musunuz yahut buna neyin sebep olabileceği konusunda kuşkunuz mi var? Hekiminize başvurun.

KIRMIZI:

Kırmızı idrar, pancar yemekten yahut makul bir ilaç kullanmaktan kaynaklanabilir, lakin idrarınızda kan da olabilir. Bu, bir İYE yahut mesane enfeksiyonunuz olduğunda olabilir, fakat iç yaralanma, böbrek sıkıntıları yahut kanser üzere çok daha makus bir şeyden de kaynaklanabilir. Kırmızı idrarınız varsa hekiminizle bağlantıya geçin.

KAHVERENGİ:

Kahverengi idrar, karaciğer iltihabı üzere karaciğer yahut safra kesesi ile ilgili meseleleri gösterebilir. Ayrıyeten safra kanalının tıkanmasını, fistülü yahut mesane enfeksiyonunu da gösterebilir. Bu oluyorsa hep hekiminizle irtibata geçin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*