İBB’den yalı itirazı

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 2014 yılında Vilayet Özel Yönetimlerinin kapatılmasıyla İstanbul Valiliği’nde kurulan “Devir Paylaştırma Komisyonu” kararı ile mülkiyetleri İBB idaresine devredilen Boğaziçi ön görünümündeki tarihi Hatice Sultan Yalısı ve Fehime Sultan Yalıları’nda yaşanan son gelişmeyi düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 2014 yılında Vilayet Özel Yönetimlerinin kapatılmasıyla İstanbul Valiliği’nde kurulan “Devir Paylaştırma Komisyonu” kararı ile mülkiyetleri İBB idaresine devredilen Boğaziçi ön görünümündeki tarihi Hatice Sultan Yalısı ve Fehime Sultan Yalıları’nda yaşanan son gelişmeyi düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı.

Tarihi yalıların önünde teknede düzenlenen toplantıda İmamoğlu konuşmasına “İstanbul halkının malını gasp etmeye dönük, İstanbul idaresinin, İstanbul halkı ismine gayretinin önüne, ne yazık ki devletimizin öbür kurum ve kuruluşlarını kullanarak, ucunda hangi kişinin hangi kurum ya da bireylerin ya da şirketlerin çıkarının olacağını şimdi bilemediğimiz, yarın öbür gün hakikaten çok daha evvel yaşadığımız trajik, trajikomik, utanç verici bir ekip uygulamaların bir benzerinin yaşanma ihtimalini öngördüğümüz bir sürecin açıklamasını yapmak için buradayım” diyerek başladı.

2014’TE MÜLKİYETİ İBB’YE GEÇTİ

Tarihi yalılarda yakın tarihte yaşayan süreci özetleyen İmamoğlu, 2009’da İstanbul Valisi’nin imzası Vilayet Özel Yönetimi ve THY – Do & Co ortasında restore edilerek otel olarak işletilmesi için 25 yıllık kiralama kontratı imzalandığını, daha sonra bu mühletin 31 yıla çıkarıldığını, 2014 yılında Vilayet Özel Yönetimlerinin kapatılmasıyla valiliğin “Devir Paylaştırma Komisyonu” kararı ile yalıların mülkiyetlerinin 8 Ağustos 2014’de periyodunun İBB idaresine devredildiğini anlattı.

13 YILDIR OTEL YAPILAMADI

Otel projesinin 2012 yılında bitirilmesinin beklendiğini belirten İmamoğlu şöyle konuştu:

*Şartnamedeki ilgili unsurlarda açık olarak 3 yıl içerisinde bitirilip, başlaması gereken onarım süreci tamamlanmış olması gerekirken, ne yazık ki 13  yıldır burası durdurulmuş, yanlış imalatların olduğu, zahmetli bir sürecin içerisine dahil olmuştur.

*2019’da misyona başlar başlamaz inşaatın sürdürülmediğini, yürütülmediğini gördük. Tüm ikazlarımıza karşın de inşai faaliyetler devam ettirilmemiştir.

*Bağımsız değerleme firmalarına yaptırdığımız çalışmalarında, buranın asgarî 7 milyar lira civarında bir kıymete sahip olduğu da ortadadır.

*Dolayısıyla biz bunu, bir şirketin insafına terk edemezdik. O bakımdan arkadaşlarıma talimat verdim ve kontrattan doğan haklarımızı da kullanarak, mukavelede ne yapılması gerekiyor ise yapmamız gerektiğini ve bu mülke sahip çıkmamız gerektiğini söz ettik.

*Arkadaşlarım da o devirde bir eksper süreci başlattılar ve bu uzman raporu doğrultusunda da mukaveleyi feshettiler. Zira, binamız nitekim çürümeye terk edilmişti.

KURUL DA İBB’DEN MÜDAHALE ETMESİNİ İSTEDİ

4 Şubat 2022’de Muhafaza Şurası’nın da yapının çürümeye terk edildiği ve bakımsız olduğu tespitiyle İBB’ye ivedilikle müdahale etmesi için yazı gönderdiğini aktaran İmamoğlu “Arkada görebilirsiniz, şantiye üzere görünen yapının üzerinden de gördüğünüz üzere artık binanın üstünde neredeyse bitkiler, ağaçlar büyümekte. Yapı, sahipsiz görünüyor” dedi.

“KOLLUK KUVVETLERİ ENGELLEDİ, İÇERİ DAHİ SOKULMADIK”

İmamoğlu, kamuya ilişkin tarihi yalıları korumak için alana giden İBB gruplarının kolluk kuvvetleri tarafından engellendiğini belirterek şu sözleri kullandı:

*Trajikomik bir durum yaşıyoruz. Nitekim acı bir durum yaşıyoruz. İstanbul’da bunu birkaç yerde daha bize yaşattı İstanbul’daki idare.

*Arkasında kim var ise; valilik, emniyet, kaymakamlık, kim var ise, bu çeşit hal ve davranışlarda dün kınadığım üzere, bugün de kınıyorum. Yarın da kınayacağım. Elbette bazen yapabileceğimiz şeylerin hududunu biliyoruz.

*Ama bu usul kamu gücünün berbat kullanım süreçlerinin asla unutulmayacağını, hafızalarda kalacağını, günü geldiğinde hukukun da bu manada bu davranışlarda bulunanlardan, bu talimatları verenlerden de hesap soracağını adım üzere biliyorum.

*Belediyemiz, kendisine ilişkin bu binayı müdafaa altına almak istedi. Hasebiyle hem mülkiyetinde olan bu yapıları güvenlik altına almak hem içinde bir kadro çalışmaları tekrar denetlemek ve bu noktada da teşebbüslerde bulundu. Lakin ne yazık ki, içeri dahi sokulmadık.

Şirketin kiralama kontratının mahkeme kararı ile feshedildiğini de vurgulayan İmamoğlu,
şu sözleri kullandı:

*Ama bu feshe karşın, binayı işgal eden insanların önüne, tekrar kolluk güçleri geçti ve biz binaya giremedik.

*Kamu çalışanlarına işini yaptırmayan, yeniden ne yazık ki kolluk gücü olduğu ve onların takviyesiyle kamunun mülkünün korunacağı yerde, içerideki kişi ya da şirket ya da bu işin ardında kim var onu bilmiyorum, -bu soruların hepsi büyük soru işaretleri- onlar korundular.

*Defalarca kendi binasına girmeye çalışan belediyemiz çalışanları, hukuksuz bir biçimde binaya alınmadı.

*Her seferinde kolluk kuvvetleri belediyemiz çalışanlarının binaya girişlerini engelledi. Hatta artık bu türlü güç kullanırcasına engellemeye uğraş etti.

*Bu süreçlerin tamamı tutanaklarda, görüntü kayıtları halinde var.

“BU BİR SUÇTUR”

*Mayıs ayından bu yana, kaymakamlığın hukuksuz yazısı ile engellenen alana girişimiz, ne yazık ki kamu gücü kullanılarak yerine getirilmesi engellenmiştir.

*Bu bir hatadır. Mukavelenin feshedildiği Aralık’tan bu yana, resmen gözümüzün önünde işgale uğramış, ziyana uğratılan ve ziyan verilen binamıza, İBB mülk sahibi olarak alınmıyor. Ne içeri girebiliyoruz ne binayı teslim alabiliyoruz.

*Yaşanan hukuksuz süreçler nedeniyle, arkası gerisine açtığımız davalar, teşebbüslerimiz de ne yazık ki bekletiliyor. Yargıda karar verilmiyor.

“SULH İÇİNDE ÇÖZMEK İSTEDİK”

Aralık ayından beri mevzuyu sulh içinde çözmek için mevzuyu gündeme getirmemeyi tercih ettiklerini söz eden İmamoğlu şunlar söyledi:

*Kamunun, kamuyu şikayet etmesi kamu ahlakı ve terbiyesi alan bu ülkenin, bu devletin malını savunmayı kendine şiar edinmiş, ben ve arkadaşlarım bu mevzuyu lisana getirmenin ne kadar ağır bir şey olduğunun farkındalar ve daima birlikte bunu tekraren sulh içerisinde çözülmesiyle ilgili teşebbüslerde bulunduk.

*Devletin bir kurumu devletin bir öteki kurumunun bu kadar ayıp bir davranışının, şahsı müdafaa halinin açıklanması hakikaten kolay bir şey değil. Ben şu an sıkıntı bir iş yapıyorum. Yani artta devletin malı ve devletin malının denetlenmesinin engellendiği bir süreç.

SON PERDE: BELEDİYEYE YANLIŞ VERİLMİŞ GERİ ALALIM

*Tabii trajikomik durum bitmiyor. Her vakit olduğu üzere yaratıcı hükümet mensuplarının teşebbüsleri bitmiyor. Ne yapılıyor? Baktılar ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir avuç insanın değil, halkın çıkarını koruyacak, ‘o vakit biz bu mülkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alalım. İstediğimiz üzere işi çevirelim, kıvıralım.

*Başkalarına paketlemeye devam edelim …’ Ve son perde şu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yazı yazılıyor valilik tarafından. Lakin nereden başlıyor bu komik tiyatro? Şehircilik Bakanlığından başlıyor. Şöyle kolay bir tanım yapayım:  ‘Efendim geçmişte burası İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş ancak aslında bu bir okulmuş.

*Taşınmazların vasfı ve üzerindeki kamu hizmetleri dikkate alınarak ilgisine nazaran ilgili yönetimlere evresinin amaçlandığı okul, cami, karakol binası üzere yerlerin vasfı ve durumu nazar alınarak belediyeler ismine tescilinin mümkün olmadığı, münasebetiyle biz bunu tekrar belediyeden alacağız.

*Kamunun ilgili ünitesine devredeceğiz’ diyorlar. Bakın tekrar söylüyorum. Okul…Okul görüyor musunuz artta? Cami… Ortaköy Mescidi orada. Burada cami de yok. Karakola benziyor mu? Altında 35 bin metrekareye yakın otopark yapılmış. Tam bir komedya.

*Milletin aklıyla dalga geçme.  Bu ne biliyor musunuz? Hamasetin; biz buna piyasada ‘deli cesareti’ deriz yani. Bu cüretin hududu kalmamış. Bu vasıflarda ise diyor belediyeye vaktinde belediyeye yanlış verilmiştir.

*Gidin onu geri alın diyorlar. Valilikte “devir, tasfiye, paylaştırma komisyonu” kuruldu.  Devredelim, tasfiye edelim, sonra da paylaştıralım. Nasıl bir paylaştırma yapılacaksa?

*Yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alalım gerisi kolay. Niçin? İstanbul Belediyesi’nde artık 16 milyon insanın hakkını koruyan bir idare ve bir belediye lideri var.

PAZARTESİ KURUL TOPLANIYOR

*Devir iptal edilerek bu heyet marifetiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mülkünü Hazine’ye devretme teşebbüsü. Nasıl bir heyet bu? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden tek üye…Karar verici yani valiliğin kararı altında, oraya gelecek olan 6 üye.

*Yani esasen karar 6’ya 1 yazılmış. Binayı büsbütün nasıl almayı hesaplıyorlar? Gasp ederek. Bakın İstanbul’da devletin malını devletten kaçırma teşebbüsü Adalar’da yapıldı.

*Aynı biçimde devletin malını devlete vermemek ismine 50  türlü hareket gidin komedyadır, Beylikdüzü Gürpınar kıyısında bir stadyum vardır, orada da görebilirsiniz. Yani bir avuç insanın,  ne olduğu muhakkak olmayan şahısların korunduğu Beylikdüzü örneğini görebilirsiniz.

*Ne olduğu çok net olan bir vakfa verilmesi için devletin kolluk gücünün kullandığı bir örneği Adalar’da görebilirsiniz.

*Şimdi burada da ne olduğu belirli olmayan buradaki iş biraz daha büyük. Kim o? Hangi aile mensupları, neler? Anlatabiliyor muyum? Bu karar cahillik, cahillik yüreği, bu bağlamda bir adım atılıyor.

“BÜYÜK SUÇA İMZA ATIYORLAR”

Tarihi yalıların kıymetinin yaklaşık ekspertiz raporlarına nazaran 7 milyar TL olduğuna dikkat çeken İmamoğlu şu sözleri kullandı:

*Üç yıl içerisinde tamamlanması gereken yapı, 13 yıldır inşai faaliyetleri durdurulmuş bir ortamda. Artık gidin biraz çalışma görürsünüz orada. Gösteri yapılıyor. Bu manada hem kira gelirlerinde hem mülkiyet gelirlerinden kamu çok büyük bir ziyana uğratılmıştır.

*Bir an evvel işgalci şirketin elinden burasının alınarak mülk sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından korunması gerekmektedir.

*Kiralama 4 bin 850 metrekareye sahip bir kiralamayken daha sonra ekleriyle bir arada 39 bin metrekareye çıkartılmış bir yapının kiralama sürecidir. Burası kelamım ona okul, cami, karakol ve bunun üzere binalar vasfıyla denen bir kural üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alınma teşebbüsüdür.

*Bu şebeke usulü bir uygulamayı başlatan altına imza atan kim var ise büyük bir suça ve büyük bir kamu ziyanına imza atmıştır. Etraf Şehircilik Bakanlığı’ndan Ulusal Emlak Genel Müdürlüğüne, İstanbul Valiliği’nden, valiliğin tariflediği öbür kurum ve kuruluşlarda ve bu kapıda bizi engelleyen buraya girmemizi engelleyen Beşiktaş Kaymakamlığı’na varıncaya kadar.

*Herkesle ilgili bu kınamamı, bu şeffaf bildiriyi buradan açıklamanın benim sorumluluğum olduğunu lakin tıpkı vakitte da memleketim ve devletim ismine, devlet insanı davranışı manasında ben mahcup bir biçimde yani canı yanarak ve kalbi kırılarak ciğeri yanarak tarifleyerek bunu açıklamanın şu anda inanın zulmünü yaşamaktayım. Zira devletimiz bu usul hal ve davranışları yaşamamalıdır.

“GASP GİRİŞİMİ”

İmamoğlu şöyle devam etti:

*Süreci yakından takip ediyoruz. Burada 16 milyon vatandaşımızın hakkı ve hukuku var. 13 yıllık ziyanı var.

*Çürüyen binaları yurda çevirdiğimiz ya da bertaraf edilen kaynakların kreşe döndüğü, bu kentin çocuklarının, bakın çocuklarının yoksulun fukaranın fakirin konutuna yapılacak bir lira dahi daha fazla yardımın ya da yardımlaşmanın eforu içerisinde bir olan idarenin burada kaynaklarının nasıl gasp edilmeye çalıştığının bir örneğidir.

*Bu bağlamda bu ayıp sürecin elbette pazartesine kadar sona erdirilmesini diliyorum. Bu kurulun yanlış toplandığını yola uygun olmadığı noktasında da idari mahkemelerle ilgili müracaatımızı yaptık.

*Gerçekten devletin kurumunun bir diğer devletimizin bir öteki kurumları ve kurumu ve kurumları vasıtasıyla yapılan bir yanlışı hukuksuzluğu anlatmanın düşüncesi içerisindeyim.

*Utanç duyuyorum. 9 aydır sabrediyoruz. 9 aydır uzlaşma içerisinde buna tahlil arıyoruz. Kapıdan içeri girmememiz için devletin mülkü idari amirlerinin, şahıslarının yöneticilerinin neler yaptığını sizlere anlatmak kolay bir iş değil. Bu zorluklarla bu cümleleri kurdum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*