HPV aşısına da artırım geldi! ‘Krizin bedelini bayanlara ömrüyle mı ödeteceksiniz’

Human Papilloma Virus (HPV) olarak bilinen virüs, göğüs kanserinden sonra bayanlarda en sık görülen kanser tipi olan rahim ağzı kanserine neden oluyor. Virüse karşı kullanılan HPV aşısı, yüzde 90’a varan koruyuculuk sağladığı biliniyor. Aşı, çocuk yaştan itibaren hem bayan hem erkeklere uygulanabiliyor. HPV aşısının yüksek fiyatlandırma siyaseti nedeniyle Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde yaygın bir halde kullanılamıyor.

Uygulanan aşıların fiyatının SGK tarafından karşılanması için müracaatta bulunan ve türel süreci takip eden Evvel Çocuklar ve Bayanlar Derneği, bugün HPV aşısına artırım geldiğini duyurdu.

Aşının 790 lira 77 kuruş fiyatı olduğu görülen sistemde 9 Temmuz prestijiyle 993, 28 TL’ye çıktığı görüldü.

Önce Çocuklar ve Bayanlar Derneği toplumsal medya hesabından Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’yı etiketleyerek gelen artırıma reaksiyon gösterdi.

Derneğin Twitter hesabından yapılan paylaşımında şu sözler kullanıldı;

“HPV aşısı 993.28 TL oldu. Krizin bedelini bayanlara hayatıyla mı ödeteceksiniz?Bu sefer biz ödemiyoruz, bu kere vergi borçlarını affettiğiniz, halka ilişkin yerleri bol keseden dağıttığınız işverenlerin kapısını çalın. Bizde öfkemizden diğer verecek bir şey kalmadı.”

HPV NEDİR? HPV AŞISI NEDİR?

HPV, epeyce bulaşıcı DNA virüslerdir ve cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biridir. 200 civarında HPV tipi mevcuttur. Lakin bilinen yaklaşık 20 farklı çeşidi genital enfeksiyona neden olmaktadır. HPV’nin kanser yapan (yüksek riskli) ve siğil yapan (düşük riskli) tipleri mevcuttur. Yüksek riskli HPV tipleri bayanlarda servikal kanser, vulva, vajina, orofarinks, anüs kanserleri ve ilgili prekanseröz (kanser öncü hücreleri ) lezyonlar; erkeklerde ise anüs ve penis kanserleri ile bağlıdır.

Her yıl 250 bin Human Papilloma Virüsünün (HPV) neden olduğu bayan rahim ağzı kanserinden hayatını kaybediyor.

10 yıl öncesine kadar HPV’nin tedavisi yoktu. Fakat yapılan araştırmalar sonunda geliştirilen aşılarla HPV enfeksiyonunun, hasebiyle rahim ağzı kanserinin büyük oranda önlenebildiği saptandı.

KİMLER HPV AŞISI OLMALI?

Uzmanlara nazaran, HPV aşısı hem bayana hem de erkeğe yapılabilmektedir. HPV aşısı, 11 yahut 12 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklar için rutin olarak tavsiye edilir, fakat 9 yaşından itibaren de verilebilir. Kız ve erkek çocuklarının cinsel temas ve HPV’ye maruz kalmadan evvel aşıyı olmak değer taşımaktadır.

HPV AŞISI HANGİ ÜLKELERDE FİYATSIZ UYGULANIYOR?

Avustralya, Kanada, Portekiz, Norveç, Finlandiya, Danimarka üzere gelişmiş ülkelerde fiyatsız olarak okul aşılaması yapılıyor. HPV aşısı, çocuklara dokuz yaşından itibaren yapılabiliyor. Şayet çocuk okul aşılamasını kaçırdıysa; erkeklerde 21, kızlarda ise 25 yaşına kadar telafi aşılaması yapılabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*