Güç ıstırabına dikkati çeken duş başlıklı Elysee Sarayı afişi gündem oldu

Son devirde yaptığı afişlerle isminden kelam ettiren Michel-Ange Flori, hükümetten yetkililerin kışa gerçek elektrik ve doğal gaz kesintilerinin yaşanabileceği ikazlarına atfen bir afiş hazırladı.

Flori, Elysee Sarayı’na duş başlığından suyun aktığı ve üzerinde “Bu kış Fransızlar duş almak için Elysee’ye gidecek” sözleri yazılı fotomontajlı afişi, “Şatonun sabun vermediğini lütfen unutmayın!” notuyla Twitter hesabından paylaştı.

Elektrik ile doğal gaz kesintisi durumunda meskenlerde duş alma külfeti yaşanacağına ve sorumlu makamın Elysee Sarayı olduğuna işaret eden paylaşım, kısa müddette çok sayıda beğeni aldı.

Bazı kullanıcılar, “Teşekkürler Macron”, “Isınmak için de gideceğiz”, “Sabununuz olması yeterli” ve “Utanıyoruz” tabirleriyle alıntılayarak hükümetin güç krizi nedeniyle halkı düşürdüğü duruma reaksiyon gösterdi.

ÜLKE GÜÇ KRİZİ YAŞIYOR

Fransa’nın Rusya’ya, Ukrayna’ya savaş açması nedeniyle yaptırım uygulaması sonrasında Rusya, Fransa’ya yönelik doğal gaz akışını kademeli olarak kesmişti.

Bu durum ülkede güç krizine dönüşmüş, doğal gaz ve elektrik fiyatlarının tavan yapmasına neden olmuştu.

Fransızlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yaptırım tercihinin sonuçlarını “hükümetin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının ceremesini Fransız halkına ödettiği” halinde eleştiriyor.

MACRON HİTLER’E BENZETİLMİŞTİ

Michel-Ange Flori, Covid-19 mecburî aşı siyaseti ve sıhhat ruhsatı uygulamasının yürürlüğe konulmasının akabinde Macron’u, Adolf Hitler’e benzettiği bir afiş hazırlamış, fakat paylaşımı nedeniyle mahkemece “Cumhurbaşkanı’na alenen hakaretten” 10 bin avro para cezasına çarptırılmıştı.

Flori ise karara reaksiyonunu “Cumhurbaşkanı şahsı mevzubahis olduğu durumlar hariç, tabir özgürlüğünü savunmada çok hızlı” sözleriyle göstermişti.

Sosyal medyadan kendisini “Herkes duvara yazıyordu ben afişe aktardım.” halinde savunan Flori, karikatürle söz usulünün evvelce beri süregeldiğini belirtmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*