Global piyasalar ABD’nin enflasyon sayısını bekliyor

Analistler, bugün yurt içinde ayrıyeten perakende satışlar, yurt dışında Almanya’da TÜFE ve ZEW beklenti endeksleri, İngiltere’de işsizlik ile ABD’de enflasyon datalarının takip edileceğini belirtiyor.

ABD ve Almanya’dan gelecek enflasyon dataları önemli

Dünya genelindeki ağır bilgi gündemi, bugün ABD ve Almanya’da açıklanacak enflasyon datalarıyla başlıyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklamaları piyasalara olumlu sinyaller verdi. Dün, New York Fed’in açıkladığı raporda Amerikalı tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentilerinin ağustosta gerilemeye devam ettiği bildirildi.

Enflasyon beklentilerine ait olumlu haber akışı Fed’in şahin duruşunu yumuşatacağına ait beklentileri güçlendirirken, riskli varlıklara olan talebi artırdı.

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 2,2 arttı

Dolar endeksindeki gevşeme emtia fiyatlarının yükselmesinde tesirli oldu. Dün, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 2,2 artışla 93,8 dolara ve bakırın libresi yüzde 0,9 bedel çıkarıyla 3,64 dolara çıktı.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,06, Nasdaq endeksi yüzde 1,27 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,71 yükseldi. New York borsasında endeks vadeli süreç kontratları yeni güne de sonlu yükselişle başladı.

BIST 100 endeksi kapanış rekorunu kırdı

Yurt içinde, dün BIST 100 endeksi yüzde 3,63 artışla 3.649,21 puana yükselerek kapanış rekoru kırarken, gördüğü en yüksek seviyeyi de 3.650,07’ye taşıdı.

Dolar/TL 18,2310

Dolar/TL dün yüzde 0,1 azalışla 18,2253’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,2310 düzeyinde süreç görüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*