Genç kuşağın radarında antika kesimler var!

Pandemiyle ikiye katlanan online sanat ve antika satışları büyümesini sürdürüyor. Statista tarafından yayımlanan datalara nazaran, 2019’da dünya çapında 6 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan online satışlar, 2020’de 12,4 milyara ulaşırken, 2021’i 13,3 milyar dolarla kapattı.

Antika ve sanat eserleri, klâsik satış ve pazarlama kanallarını terk edip toplumsal medya platformlarına ve online pazaryerlerine kayarken, gün geçtikçe de trend haline geliyor ve genç nüfustan da büyük bir alıcı kitlesine ulaşıyor. 34 yaşın altındaki gençlerin %74’ü sanat ve koleksiyon eserlerine yönelirken, sanatseverlerin %53’ü de çevrimiçi sanat piyasasının inançlarını artırdığını belirtiyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte antika ve sanat yapıtları satışlarının da online pazaryerlerine kaydığını belirten HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, mevzuyu şu sözlerle kıymetlendirdi:

“Pandeminin büyüttüğü e-ticaret dünyası, antika ve sanat yapıtlarına de uzandı. Lakin online platformlara güvensizlikleri nedeniyle klâsik satış metotlarından ayrılamayan satıcı ve alıcılar, bu yükselişi avantaja çevirmede zorluk yaşadı. HepsiAntika.com olarak biz de 81 vilayetimizdeki antika, retro ve koleksiyon eserleriyle ilgilenen satıcı ve alıcıları inançlı şartlarla bir ortaya getirmeyi hedeflediğimiz online pazaryerimizi oluşturduk. Bu sayede hem satıcıların eserlerini inançlı bir formda satmasını hem de antika meraklılarının bu eserlere inançlı bir biçimde ulaşmasını sağlıyoruz.”

Selim Kara

Z NESLİNİN RADARINDA ANTİKA MODÜLLER VAR

Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte antika ve koleksiyon modüllerinin alıcı kitlesinin hem çeşitlilik kazandığını hem de büyüdüğünü söyleyen Selim Kara, “Online satış yerleri ve toplumsal medya, influencer marketing üzere yeni pazarlama tekniklerinin oluşmasına kapı ortalarken, tüketicilerin ilgi alanlarının da değişmesine yol açıyor. Bunlardan en çok hisse alan bölümlerin başında da antika ve koleksiyon pazarı geliyor. Geçmiş yıllarda çoğunlukla yetişkin bireyler tarafından ilgi duyulan antika eşyalar, artık genç kuşağın de radarında. Zira herbiri artık birer sanat yapıtına dönüşen antika modüllerin online platformlar üzerinden satışa sunularak trend haline gelmesi, bu eserlerin genç tüketiciler karşısındaki görünürlüğünü artırarak ilgi alımlı nesnelere dönüşmesini sağlıyor. Bu sayede sanatseverler daha çok kıymetli eşyaya ulaşabilirken, antikacılar da online pazaryerleri aracılığıyla satışlarını artırıyor” tabirlerini kullandı.

ANTİKA VE KOLEKSİYON KESİMLERİ ARTIK ONLINE PAZARYERLERİNDE

Online pazaryerlerini kullanıcı tecrübesini temel alarak oluşturduklarının altını çizen HepsiAntika.com Kurucusu Selim Kara, iş modellerini şu sözlerle paylaştı:

“Online alışveriş sitemiz üzerinden sunduğumuz hizmetlerle insanların antika eserlere daha kolay ulaşmalarını sağlarken, satıcıların da e-ticaret dünyasına dair önyargılarını kırıyoruz. Antika sanat yapıtlarından nesnelere, mesken dekorasyon ve dokumacılık eşyalarından koleksiyon eserlerine kadar birçok kategorinin yer aldığı pazaryerimizde satıcı ve alıcılarımıza 7/24 hizmet veriyoruz. Son teknolojiyi kullanarak sıfır risk modeliyle inşa ettiğimiz platformumuzda antika halı, daktilo, tablo ve biblo üzere eserlerin de en uygun fiyata satışının yapılmasına imkan tanıyoruz. Kusursuz müşteri memnuniyeti unsuruyla çıktığımız yolda satıcıların kolay yoldan mağaza açmasına yardımcı oluyoruz. Alıcıların da üyelik süreçlerini en pratik biçimde tamamlamasını sağlayarak dilek ettikleri eserlere inançlı online ödeme yollarıyla ulaşmalarının önünü açıyoruz.”

ONLINE ANTİKA ALIŞVERİŞLERİNDE İNANÇLI TESLİMAT DEVRİ

Platformlarında süreç yapmak isteyen kullanıcıların birkaç adımdan oluşan prosedürü tamamlamaları gerektiğini belirten Selim Kara, “Antika ve koleksiyon kesimlerini online pazaryerimizde satışa sunmak isteyen şahısların, öncelikle sitemizdeki mağaza oluştur başlığını seçerek formu doldurmaları ve akabinde giriş süreçlerini yapmaları gerekiyor. Satıcılar, daha sonra eserlerini kategorilere ayırarak müşteri kitlesiyle bağlantıya geçebilirken, alıcılar da üyelik hesaplarıyla birlikte dilediği eserleri sepetlerine ekleyebiliyor ve elde ettikleri kuponlarla eserleri indirimli halde satın alabiliyor. Bu süreçte kullanıcılarımızın merak ettikleri tüm soruları da çok kanallı irtibat modelimizle yarattığımız ağlar üzerinden yanıtlayarak, sürecin muvaffakiyetle tamamlanmasını sağlıyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*