Ermenistan ile Azerbaycan ortasındaki barış muahedesi çalışmalarında yeni gelişme

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile yaptığı üçlü tepe sonrası yaptığı açıklamada, “Ermenistan ile Azerbaycan ortasındaki barış mutabakatına ait temel çalışmaları güçlendirme konusunda mutabık kaldık” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve AB Kurulu Lideri Charles Michel’in Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlediği üçlü tepe sona erdi. Üçlü doruğun akabinde basın açıklaması yapan Michel, “Bugün, Ermenistan ile Azerbaycan ortasındaki devletlerarası alakaları düzenleyen barış mutabakatında ilerleme sağlanması için temel çalışmaları güçlendirme konusunda mutabık kaldık ve dışişleri bakanlarına taslak metinler üzerinde çalışmak üzere bir ay boyunca bir ortaya gelmeleri talimatını verdik” dedi.

Azerbaycan, Ermenistan ve AB’nin üçlü formatta 4’üncü toplantısını gerçekleştirdiğini belirten Michel, “Görüşmeler, Güney Kafkasya’daki son olaylar ve AB ile iki ülke ortasındaki alakalara odaklandı. Toplantımız açık ve verimli geçti, bunun için her iki başkana de teşekkür etmek istiyorum. Gündemimizde olan tüm mevzulara baktık” diye konuştu.

BİR SONRAKİ TEPE KASIM AYINDA

Son toplantıda varılan mutabakatların ileriye dönük olumlu adımlar olduğunu belirten Michel, görüşmede hudut belirleme ve bölgede istikrarlı bir durum sağlamak için en düzgün formda ilerlemenin tüm istikametlerinin gözden geçirildiğini ve ayrıyeten komitenin bir sonraki toplantısının kasım ayında Brüksel’de yapılması konusunda mutabakata varıldığını söyledi.

Ulaşım ve irtibat çizgilerinin sağlanması konusundaki ilerlemeleri gözden geçirdiklerini tabir eden Michel, “AB, uzun vadeli sürdürülebilir bir barışa yönelik takviyesini daha da güçlendirmeye hazır. AB ayrıyeten her iki ülkenin ve halklarının refahı için ekonomik kalkınmanın gelişmesine dayanak vermeye devam edecek” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*