Erdoğan ailesine haciz

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi SOCAR, iş insanı Mübariz (Mansimov) Gurbanoğlu ve sahibi bulunduğu Palmali Grup’tan alacakları için ihtiyati haciz süreci başlattı.

Uluslararası Tahkim Mahkemeleri, Gurbanoğlu’nun SOCAR’a 240 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti. Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre SOCAR’ın avukatı Elif Sevüktekin Ergun, Gurbanoğlu’nun şirketlerine, banka hesaplarına, gayrimenkullerine ve üçüncü kişi ile kuruluşlardan alacaklarına ihtiyati haciz uygulanması için 5 Nisan 2023 günü İstanbul 27. İcra Müdürlüğü’ne talepte bulundu. Üçüncü kişilerden alacaklar için haciz müzekkeresi gönderilmesi istenen üç şirket var. Bunlardan ikisi TEDAŞ ve kripto para borsası BTCTurk’ün kurucusu Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. Üçüncü şirket ise kamuoyunun çok yakından tanıdığı BMZ Group Denizcilik ve İnşaat Anonim Şirketi.

ÇOCUKLARI VE KARDEŞİ YÖNETİMDE

Yönetiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ailesinden isimlerin yer aldığı BMZ Group, bir dönem sahip olduğu gemilerle gündeme geldi. 2013’te Erdoğan’ın oğlu Necmeddin Bilal Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen ortaklığı ile kurulan BMZ Group’un yönetiminde Erdoğan’ın kızları Esra Erdoğan Bayraktar ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar da yer alıyor. SOCAR’dan Mansimov’un BMZ’den alacakları olduğu iddiasıyla haciz müzekkeresi gönderilmesi talebi üzerine şirketin avukatı Ahmet Özel, İstanbul 27. İcra Dairesi’ne itirazda bulundu. 13 Nisan 2023’te gönderilen yazıda, “Mübariz Gurbanoğlu ve Palmali International Holding’in BMZ Group’tan herhangi bir alacağı bulunmadığından haciz talebiniz yerine getirilmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

BMZ’nin gemileri önce Mansimov’a kiralandı sonra Socar’a satıldı

Türkter ve Yardımcı Tersanesi ile Mayıs 2013’te yapılan sözleşme gereği, BMZ Group Denizcilik ve İnşaat Sanayi şirketinin siparişiyle, 5 adet 7 bin 150 DWT taşıma kapasitesine sahip petrol tankerleri inşa edildi. 2015’e kadar bu tankerler BMZ Denizcilik Şirketi’ne teslim edildi ve 10 yıllığına Palmali Denizcilik Şirketi’ne kiralandı. Gemiler suya indirildiğinde BMZ Group Denizcilik şirketinin adına kayıtlıydı. Söz konusu gemiler Palmali Grubu’nun Albaraka Türk Bankası’ndan kullanarak BMZ Group’a devrettiği 90 milyon dolar kredi ile inşa edilmişti. Gemiler suya indirildikten bir süre sonra Malta’da kayıtlı Oil Transportation and Shipping Services Co. Limited şirketi üzerine kaydedilerek Malta bayrağı taşımaya başladı. 5 gemi Eylül 2016’da İlham Gadimzada adına Malta’da açılan 5 gemi firmasına
devredildi ve gemilerin adı değiştirildi. 15 Aralık 2016’da söz konusu gemiler İlham Gadimzada üzerine kayıtlı şirketlerden SOCAR Logistics DMCC şirketine devredildi. Gemiler SOCAR Logistics’e geçtikten sonra Palmali Holding ile kira sözleşmesi iptal edilerek Moskova’da kurulu Frachtmortans adlı şirkete kiralandı.

Tahkim SOCAR’ı haklı bulmuştu

5 Kasım 2020 Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin ve 26 Ocak 2021 Londra Denizcilik Tahkim Derneği ve 3 Şubat 2021’de Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu’nda tahkim şartlarına göre yürütülen süreçlerin sonucunda Gurbanoğlu, SOCAR’a toplam 240 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir