Endonezya’da eski bir belediye başkanının evinde işçileri hapsettiği hücreler bulundu

Endonezya'da eski bir belediye başkanının evinde işçileri hapsettiği hücreler bulundu
Endonezya'da eski bir belediye başkanının evinde işçileri hapsettiği hücreler bulundu

Eski Langkat Belediye Başkanı Terbit Rencana Perangin Angin’in, 19 Ocak’ta yolsuzlukla ilgili başka bir davada gözaltına alınmasının ardından evinde yapılan araştırmada, evinin arka bahçesinde etrafı yüksek duvarlarla çevrili, demir parmaklıkları olan 6×6 metre büyüklüğünde 2 hapishane hücresi bulundu.

HÜCRELERİN 2012’DEN BU YANA VAR OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Polisler, hücrelerde palm yağı tarlalarında çalışan 27 işçinin bulunduğunu, Endonezya’nın en zengin yerel idarecisi olduğu sanılan Angin’in evinin bahçesinde bu hücrelerin 2012’den bu yana var olduğunu kaydetti. Hücrelerin bulunduğu alanın daha önce uyuşturucu bağımlıları için rehabilitasyon yeri olarak kullanıldığını aktaran polis yetkilileri, 2017’de binaya resmi izin verildiğini ancak hücrelerin keşfedilmesiyle daha sonra bu iznin iptal edildiğini aktardı.

YETKİLİLER 27 KİŞİNİN AİLELERİ TARAFINDAN BIRAKILDIĞINI AÇIKLADI

Hücrelerde tutulan 27 kişinin zamanında buraya aileleri tarafından getirilerek bırakıldığını kaydeden yetkililer, bu kişilerin bir buçuk yıl boyunca rehabilite edildiklerini, genelde bölge sakinlerinden olduklarını bildirdi.

BELEDİYE BAŞKANI RÜŞVET ALDIĞI ŞÜPHESİYLE GÖZALTINA ALINMIŞTI

Bölgede faaliyet gösteren Migrant Care adlı sivil toplum kuruluşu yetkilileri, eski Belediye Başkanı Angin tarafından palm yağı tarlalarında her gün en az 10 saat çalıştırılan bu kişilerin iş bitince hücrelere konulduğunu, günde sadece 2 defa yemek verildiğini ve bedava çalıştırıldıklarını belirtti. Eski Belediye Başkanı Terbit Angin 19 Ocak’ta bir iş adamından yüklü miktarda rüşvet aldığı şüphesiyle gözaltına alınmıştı.

AA / Ayşe Doğru – Güncel

Endonezya, Ocak, Güncel, Haberİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*