EGM’den 81 ile ‘bekçi’ genelgesi: Gündüz misyon almayacaklar!

Emniyet Genel Müdürlüğü, Çarşı ve Mahalle Bekçileri ile ilgili düzenlemeler yaptı. Yapılan yeni düzenlemeler 81 vilayet emniyet müdürlüğüne bildirildi. Düzenlemeye nazaran, bekçilerle ilgili “Emniyet Genel Müdürlüğü’nden uygun görüş alan vilayetler dahil 81 ilin mülki amirliklerden aldıkları ‘gündüz çalışma olurları’ sonlandırılmıştır. Böylelikle Çarşı ve Mahalle Bekçileri gündüz saatleri içerisinde misyon yapamayacak.” denildi.

GÜNDÜZ GÖREVLENDİRİLMESİNE SON VERİLDİ

2019 yaz aylarından itibaren terör riski olmak üzere başka risklerin kıymetlendirilmek suretiyle bilhassa birtakım doğu vilayetlerinin ilçelerinde işçinin can güvenliği dikkate alındığında gündüz görevlendirilmesinin de uygun değerlendirildiği belirtilmişti.

Yapılan yeni düzenlemeye nazaran;

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden uygun görüş alan vilayetler dahil 81 ilin mülki amirliklerden aldıkları “gündüz çalışma olurları” sonlandırılmıştır”. (Böylece Çarşı ve Mahalle Bekçileri gündüz saatleri içerisinde vazife yapamayacak).
 
Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin haftalık çalışma müddeti 40 saat olarak düzenlenecektir.
 
Günlük çalışma saatleri, misyon bölgesindeki güneşin batış ve doğuş saatleri temel alınarak bu aralıktaki vakit dilimi içerisinde belirlenecek.
 
Çarşı ve Mahalle Bekçileri, emniyet ve asayişin gerektirdiği haller ile güvenlik yahut kamu tertibi ile misyonu etkileyen mecburilik halleri haricinde çalışma müddetleri ve saatleri dışında çalıştırılamayacak.
 
Harika hal, terör, toplumsal olaylar, doğal afet, salgın hastalık, mevsim şartları vb. durumlarda güvenlik yahut kamu nizamı ile misyonu etkileyen mecburilik halleri ortaya çıkması halinde Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve Bakanlık Onayı ile çalışma müddetleri ve saatlerinin değiştirilmesi ve bu konuya daima riayet edilmesi buyruğu vilayet müdürlüklerine uygulanması üzere gönderildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*