Dolar/TL 2022 rekorunu kırarken Nebati döviz kazanıyoruz paylaşımı yaptı

Hazine ve Maiye Bakanı dün ve bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan datalara ait görüşlerine yer verdiği bir tweet dizisi oluşturdu.

Türk Lirası bedel kaybederken yaptığı paylaşımlarla eleştirilen Bakan Nebati, bugün de dolar/TL paritesinde 2022 yılı tepesi kaydedilirken “Bugün açıklanan sanayi üretimi bilgileri ise, Türkiye İktisat Modeli sayesinde sanayi üzere dış ticarete husus ve döviz kazandırıcı bir kesimin ivme kazanarak güçlendiğini göstermektedir” sözlerine yer verdiği bir paylaşım yaptı.

Nebati oluşturduğu tweet zincirinin tamamında şu tabirlere yer verdi:

-Türkiye İktisat Modeli’nin kesin amacı büyümeyi sürdürülebilir, istikrarlı ve kapsayıcı kılmaktır.

Dün açıklanan Mayıs ayı işgücü dataları ekonomik aktivitedeki artışın istihdam sağladığını ve kapsayıcı olduğunu göstermekteydi.

-Bugün açıklanan sanayi üretimi dataları ise, Türkiye İktisat Modeli sayesinde sanayi üzere dış ticarete bahis ve döviz kazandırıcı bir bölümün ivme kazanarak güçlendiğini göstermektedir.

-Mayıs ayında takvim tesirinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi piyasa beklentilerini aşarak yıllık yüzde 9,1 oranında artış göstermiştir. Endeksin aylık artışı ise yüzde 0,5 olmuştur.

-Öte yandan gerçek dalımızın perakende satışları Mayıs ayında kuvvetli artış kaydetmiş, sabit fiyatlarla perakende satış hacim endeksi 2022 yılı Mayıs ayında yıllık yüzde 20,8 oranında artmıştır.

-Reel ekonomimizde elde ettiğimiz tüm bu muvaffakiyetlerin ilerleyen periyotta de artarak devamını sağlamak için tüm çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz.

TL’NİN BEDEL KAYBI YÜZDE 30’U AŞTI

Nebati’nin TÜİK bilgilerindeki göstergelerin olumlu olduğuna dair paylaşım yaptığı dakikalarda dolar/TL 17.49 düzeyinde süreç görüyordu.

Gün içerisinde de dolar/TL ise 17.50’yi de aşarak 2022 yılının doruğuna ulaştı. Dolar gün içerisinde en yüksek 17.51’i gördü.

Dolar grafiğindeki yıllık değişime bakıldığında TL’nin dolar karşısındaki bedel kaybı yüzde 31.99 olurken aylık kayıp yüzde 4.78 oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*