Çin’den korkutan haber: Langya virüsü salgını çıktı, öldürüyor

2019’un son haftalarında Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü salgınıyla birlikte hastalığın merkez üssü haline gelen Çin’den kaygı verici yeni bir haber geldi. Yetkililer öldürücülüğü yüzde 75 düzeyinde olan Langya virüsü olaylarının ortaya çıktığını ve hayvandan beşere bulaştığını duyurdu.

Corona virüsü salgınının başladığı Çin’den tekrar telaş yaratan bir açıklama geldi… Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgınının başladığı Çin’in iki eyaletinde çok ölümcül olan Lagya virüsü tespit edildi.

Bilim insanları ve yetkililer, ülkenin doğusundaki Henan ve Shandong bölgelerinde 35 şahısta Langya virüsünün tespit edildiğini duyurdu. Olayların yüzde 75’inin vefatından sorumlu olan bir virüsün kökünden gelen Langya virüsünün hayvanlardan insanlara bulaştığına dair bir tez ortaya atıldı.

İNSANDA 2019’DA TESPİT EDİLDİ

Şu an Çin’de Langya virüsü bulaşan şahıslar ortasında ölen olmadığı belirtilirken uzmanlar virüsün sivri faregiller cinsinden insanlara bulaştığını sav etti. Hastaların birçoklarının hastalığı hafif geçirdiği belirtilirken genelde hastaların grip benzeri  belirtiler gösterdiği de kaydedildi. Kirpi ve köstebek çeşidi canlılardan bulaşma ihtimali olduğu kaydedilirken bu hastalığın birinci olarak 2019’da insanlarda görüldüğü kayıtlara geçmişti.

Çinli yetkililer hastalığın beşerden beşere bulaşma ihtimali üzerinde çalışmaları sürdürürken Pekin Mikrobiyoloji ve Epidemiyoloji Enstitüsü’nde vazifeli bilim insanları New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmada hastalığın ayrıntılarını paylaştı.

Langya virüsü bulaşanların semptomları ise şu biçimde sıralandı:

– Yüksek ateş
– Halsizlik (yüzde 54’ü)
– Öksürük (yüzde 50’si)
– İştah kaybı (yüzde 50’si)
– Kas ağrısı (yüzde 46’sı)
– Mide bulantısı (yüzde 38’i)

Karaciğer ve böbrek problemleri yaşayanların da olduğu belirtilirken bu virüsün köpek ve keçilerde de olduğu kayıtlara geçti.

Genelde yarasalarda bulunan ölümcül bir patojen olan Nipah virüsüyle birebir aileden gelen Langya virüsü damlacık yoluyla geçiyor.

İlk olarak 1999’da Malezya ve Singapur’da bulunan Nipah virüsüne yakalanan 300 hadisenin 100’ü hayatını yitirmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*