Avrupa kavruluyor: İngiltere’de konutlar yıkıldı, acil durum ilan edildi

Avrupa’yı tesiri altına alan sıcak hava dalgası günlük hayatı olumsuz etkilerken, İngiltere dün gece alevlere teslim oldu. Dün ülkede sıcaklık 40 dereceyle rekor kırdı. Gece uzunluğu başşehir Londra sokaklarında itfaiyeciler bir an olsun nefes almadan çalıştı. Onlarca konut yıkıldı, halk alevlerden kaçmak için tüm geceyi siper kazarak uykusuz geçirdi. Avrupa’nın geri kalanından da korkutucu haberler geldi.

Avrupa, sıcak hava kabusu yaşıyor. İngiltere tarihinde hava sıcaklığı birinci defa 40 santigrat derecenin üzerine çıktı.

Hava sıcaklığının rekor düzeye ulaştığı İngiltere’nin başşehri Londra’da 10 farklı noktada yangın çıkarken, kentin itfaiye teşkilatı daha evvel gibisi görülmemiş bir durumla karşı karşıya olduğunu belirterek “acil durum” ilan etti. Açıklamada, halktan “parklarda, konutların teras ve balkonlarında mangal yapmaması” davetinde bulunuldu.

Tarihin en sıcak gününü yaşayan ülkede Londra’nın doğusunda Wennington bölgesi adeta cehennemi yaşadı. İki büyük malikane dahil toplamda 6 meskeni yangın yutarken, 12’den fazla ahır ziyan gördü, arabalar kullanılmaz hale geldi.

‘SAATTE YAKLAŞIK 400 ARAMA GELİYOR’

Londra itfaiyesi dün gece, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana en ağır gün olduğunu ve başşehrin dört bir yanına en az 110 itfaiye aracının gönderildiğini açıkladı.

İngiliz sıhhat hizmetlerinden yapılan açıklamada da ambulans telefon sınırına saatte yaklaşık 400 aramanın geldiği aktarılarak, halktan gün içerisinde sıvı tüketimine itina göstermeleri talep edildi.

Londra, Hertfordshire, Buckinghamshire, Güney Yorkshire ve Leicestershire gece boyunca yangınlarla mücdale ederken, İskoçya ve Galler’de de yangınlar çıktı.

HALK SİPERLER KAZDI, TEDBİR ALDI

Cehennemi yaşayan kentlerden Wennington’da alevlerin sardığı meskenlerde mahsur kalanları kurtarmak için itfaiyeciler seferber oldu. Halk, alevler meskenlerine ulaşmasın diye siperler kazdı.

Yerel meclis üyesi Susan Ospreay bölgeden yaptığı açıklamada, ‘Wennington Köyü yangınla büsbütün harap oldu.’ dedi.

Ülkede çok sıcaklar eğitime de mani oldu. Ülke genelinde 170’den fazla okul kapatıldı. Sıhhat hizmetleri de çok sıcaklardan nasibini aldı. Ameliyathaneler kapatıldı, hastaneler randevuları ve acil olmayan operasyonları iptal etti.

ATİNA DA ALEVLERE TESLİM

Oxford Üniversitesi İklim Ekonomisi Profesörü Sam Fankhauser, “Günümüzde hava sıcaklarında rekor düzeylerin görülmesi, global karbon emisyonlarını azaltma ve iklimimizi istikrara kavuşturma konusundaki acil gereksinimin açık bir hatırlatıcısıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa’yı tesiri altına alan sıcak hava dalgasından en çok etkilenen ülkelerden biri de Yunanistan oldu. Yunanistan’ın başşehri Atina’nın kuzeydoğusunda yer alan Penteli Dağı’nda çıkan orman yangınının konutlara de sıçradığı bildirildi. Penteli Çocuk Hastanesinde tedavi gören çocukların bir kısmı öbür hastanelere sevk edilirken bir kısmı meskenlerine gönderildi.

FRANSA VE İSPANYA’DA ORMAN YANGINLARI

Fransa’nın güneybatısındaki Gironde’da La Teste-de-Buch ve Landiras bölgelerindeki yangın 8 gündür devam ederken İspanya’da geçen haftadan bu yana yaklaşık 60 bin hektar alanın yandığı bildirildi. Fransa basını ve Gironde Valiliğinden paylaşılan bilgilere nazaran, dün bölgeden 16 bin kişinin daha çıkarılmasıyla, tahliye edilenlerin sayısı 36 bin 600’e çıktı. Çok sıcak ve kuvvetli rüzgar nedeniyle Gironde’daki yangınların denetim altına alınmasında zahmet yaşandığı bildirildi.

İspanya’da ise 13 Temmuz’dan bu yana süregelen yangınlarda 60 bin hektar alanın kül olduğu aktarıldı. Ülkede, yangınlar nedeniyle son 15 yılın en makûs yazının yaşandığı ve halihazırda devam eden 30 yangından 20’sinin hala denetim altına alınamadığı belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*